Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Tvrdá porážka Applu. Nejhodnotnější firmou je Alphabet

Americké indexy během pondělí skončily ve smíšených číslech. Za prvotní propad nesl vinu pokles na ropě spojený s horšími daty z čínské ekonomiky, které posléze doplnila i horší americká statistika. V závěru však akciím pomohly technologie, především společnost Alphabet.

Index S&P500 klesl o 0,05 %, aby tak zakončil na 1939,4 bodech. Dow Jones je níže  o 0,11 %, což odpovídá 16 448,9 bodům. Technologický Nasdaq dosáhl nejlepšího výsledku +0,14 % a zastavil se na 4620,4 bodech.  Sledované benchmarky mohou poděkovat především technologickým společnostem Facebook a Alphabet, které měly na závěrečném růstu, a na alespoň částečném výmazu předešlých ztrát, největší vliv.

Právě mateřská společnost Googlu a dalších divizí, Alphabet, po uzavření burzy zveřejnila výsledky za poslední tři měsíce roku 2015. Ukázalo se, že firma dosáhla zisku na akcii 8,67 dolarů při očekávání na 8,10 dolarech. Tržby dosáhly 21,33 miliardy dolarů, po očištění se zastavily na 17,3 miliardách. Celkové prodeje meziročně vzrostly o 18 %. Hlavním motorem růstu byla nejen reklama, ale i server YouTube a oblast mobilního vyhledávání. Firma rovněž oznámila zpětný odkup svých akcií o velikosti 514 tisíc kusů. Akcie si aftermarketu připsaly bezmála 9 %.

Z reklamy, která tvoří hlavní zdroj příjmů společnosti, ukázal report 40% nárůst v počtu placených „kliků“, což vyústilo v celkový nárůst tržeb o 14 % až na 14,9 miliardy dolarů. 

I přesto, že během dne byly zveřejněny výsledky „souboje“ o nejhodnotnější společnost na světě, stačilo pár hodin, aby se výsledné pořadí změnilo. Původně prvenství držel Apple s tržní kapitalizací o velikosti 535 miliard dolarů, ovšem po rally společnosti Alphabet ho předčila právě ona s výsledným ohodnocením zhruba 570 miliard dolarů. Naposledy se tato událost odehrála v roce 2010, kdy se obě firmy pohybovaly pod 200 miliardami dolarů. Apple tehdy stál před vydáním nového iPadu a iPhonu, které ho díky své oblibě posléze vynesly na vrchol žebříčku.

Co se týče cen ropy, ty dnes opět výrazně klesaly a během dne ztrácely více než 5 procent. Přispěla k tomu již zmiňovaná data z Číny a také chabé naděje, že by Organizace zemí vyvážejících ropu mohla svolat mimořádnou schůzku a zabývat se omezením těžby.

Z hlediska amerických dat byl nejprve zaznamenán index PMI výrobního sektoru, který ukázal propad na 52,4 bodů. Horší byl i index ISM amerického průmyslu, jenž skončil na 48,2 bodech při očekávání na 48,4.

Zveřejněny dále byly osobní výdaje a příjmy Američanů za prosinec. První sledovaný indikátor zaznamenal meziměsíční stagnaci, druhý pak mírný nárůst o +0,3 %. Důležitý byl i deflátor spotřeby, podle kterého se Fed řídí v rámci určování spotřebitelské inflace. Meziměsíčně se ukazatel v prosinci snížil o -0,1 %, meziročně pak vzrostl o 0,6 %. Jeho jádrová verze meziměsíčně stagnovala, meziročně si připsala +1,4 %, což je v souladu s očekávání.

Dolar dnes na devizových trzích oslaboval. Investoři se po slabších statistických údajích z USA a dalším uvolnění měnové politiky v Japonsku obávají, že americká centrální banka nebude schopna zvýšit v letošním roce úrokové sazby tak rychle, jak se dosud čekalo.

Americká měna tak oslabila o 0,55 %, což odpovídá úrovni na 1,089 EURUSD.

Newsletter