Aktivita v českém průmyslu stoupá, výroba nejvyšší od března

AKTUALIZOVÁNO – Podmínky ve výrobním sektoru České republiky se po slabém létě v říjnu opět zlepšily.Index PMI stoupl ze zářijových 52 bodů na 53,3 bodu v říjnu, uvedla dnes firma Markit Economics. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby.

Výroba i nové zakázky vzrostly nejrychleji od března a celkové zlepšení v obchodních podmínkách potvrdil také růst zaměstnanosti, exportu a nákupní aktivity. Výsledky posledního průzkumu ovšem poukázaly na rostoucí tlaky na podnikatelské marže způsobené dalším zrychlením inflace cen vstupů, zatímco ceny za zboží klesly.

Výrobci v říjnu více nakupovali, aby uspokojili požadavky výroby. Tempo nákupů bylo nejrychlejší od května a sklady materiálů se mírně zvýšily poprvé za pět měsíců.

Český PMI se po slabém létě v říjnu dále zotavil a mírně předstihl dosavadní trend roku 2016. Růst výroby i nových zakázek zrychlil, čemuž dopomohlo i první zvýšení nového exportu za čtyři měsíce,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti IHS Markit Trevor Balchin.

Výroba vzrostla třetí měsíc v řadě a nejrychleji od března. I přes tento rychlejší růst se v sektoru zvýšily objemy rozpracovanosti a firmy vyčerpávaly zásoby hotového zboží.

Nové zakázky tuzemského zpracovatelského sektoru po červencových a srpnových poklesech v říjnu vzrostly druhý měsíc v řadě. Tempo růstu se navíc zvýšilo a bylo nejrychlejší od března a prudší než dlouhodobý průměr průzkumu.

Průměrné ceny vstupů v říjnu vzrostly šestý měsíc za sebou, a to nejrychlejším tempem od loňského června. Mezi dražšími vstupy byly kovy a rafinérské produkty. Ceny účtované za vyrobené zboží ovšem klesly poprvé za tři měsíce, což svědčí o tlaku na marže výrobců.

Newsletter