Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Sedm signálů pokračujícího ropného propadu

Ropa má za sebou několik nepěkných dní, které její cenu postupně oddálily od hranice 50 dolarů za barel. I přesto, že se ve vzduchu stále vznáší alžírská dohoda členů OPEC ohledně zmrazení těžby, několik signálů naznačuje, že hudbou příštích dnů bude další pokles. Které to jsou?

Ceny ropných futures si na konci září, kdy byla neoficiální dohoda OPECu zveřejněna, prošly ukázkovou rally. Teď jsme však svědky pravého opaku, který je důsledkem prozatím marného čekání na první signál zpečetění „ropné“ úmluvy.

Timespread jako důkaz dalšího propadu

Timespread mezi lednovou a únorovou cenou dodávky fyzické ropy se v posledních dnech pozvolna rozšiřuje až do rekordních (záporných) hodnot.  Fakt, že cena pozdější dodávky klesá pod tu dřívější, tak jde ruku v ruce s rostoucí produkcí zemí, jako je Libye, Nigérie, Kazachstán či Rusko.

Pokles amerických zásob bez efektu

Zásoby americké ropy se během minulého týdne propadly na nejnižší úrovně od letošního ledna, a to i přesto, že odhady agentury Bloomberg a American Petroleum Institute pracovaly s očekávaným růstem.  Zajímavé je, že i když tyto rezervy klesly, cena americké černé komodity tento trend následovala.

Na opční trhy zaútočil medvěd

Vývoj opcí navázaných na ropu naznačuje, že se obchodníci mnohem intenzivněji zajišťují proti poklesu cen a nikoliv proti nárůstu. Potvrzuje to ukazatel srovnání ropné opce, která je tzv. při penězích (tržní cena se rovná realizační) a jejíž implikovaná volatilita je nižší, než je tomu v případě srovnávané „put“ opce.

Z této situace tak vyplývá, že je poptávka po zmiňovaných „put“ opcích spekulujících na pokles ceny mnohem vyšší, než je tomu u její kolegyně. Aktuálně je tento rozdíl na nejvyšších úrovních od začátku září.

Velmi agresivní medvědi

Počet otevřených pozic a čistých pozic spekulujících na růst cen je jak v případě ropy Brent, tak i WTI poblíž rekordů. Na základě toho lze odhadovat, že investoři aktuálně sázející na cenový růst by se po selhání dohody OPECu mohli stát „velmi agresivními medvědy“ spekulujícími na opačnou stranu, tedy na pokles.

Ropná těžba jede na plné obrátky

I přesto, že ceny klesají, naprostá většina největších ropných producentů těží na plné obrátky. Samotný OPEC se dostává na rekordní hodnoty denního výstupu, Rusko se pak nachází na vůbec nejvyšších číslech postsovětské éry.

Technická analýza propad potvrzuje

Budoucí propad naznačuje i fakt, že se cena ropy Brent dostala pod úroveň svého 50denního a 100denního klouzavého průměru. Tento jev je z hlediska technické analýzy považován za poměrně silný prodejní signál.

 

Newsletter