Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Lidé se shodují: Svět spěje k horšímu

Přes zvyšující se politickou a ekonomickou polarizaci světa existuje jedna věc, na které se lidé shodnou. Svět se stává horším místem. Nedávné útoky v Manchesteru, Paříži a Kábulu tak potvrzují to, co na základě průzkumu názorů 21 tisíc lidí zjistil výzkum s názvem Best Countries.

Na dotazy odpovídali lidé z 36 zemí světa, a to ze všech regionů. Z výše uvedených 21 tisíc lidí se 60 procent shoduje, že se svět za poslední rok stal horší místem. Výzkum se zaměřuje na to, jak lidé vnímají „současný stav světa“, interpretaci pak už nechávají na respondentech. Pro upřesnění, šetření proběhlo na konci minulého roku, tedy už po amerických prezidentských volbách, brexitu nebo impeachmentu brazilské prezidentky.

Ekonomická nerovnost roste a většina událostí směřuje proti cílům Organizace spojených národů. Zvláště v oblastech, jako je vzdělání či boj s nemocemi a hladem.

Je velká vláda překážkou pro svobodu a štěstí občanů?

„Bezpečí a zachování určitého životního standardu může být v ohrožení. Hrozby poškozující svobodu, demokracii a společenské instituce, na které se lidé chtějí spolehnout, ovlivňují jejich vnímání světa, zejména ve výhledu pro jejich rodinu a děti,“ uvedl pro CNBC profesor psychologie Neal Rubin. Nejvíce negativní ze všech respondentů byly ohlasy z Turecka, kde více než 80 procent lidí vidí svět „černěji“.

Společně s politickými a jinými problémy jsou obecně na vině i modernizace, globalizace a urbanizace. „Lidé se musí přizpůsobovat novému stylu společnosti, socioekonomickým změnám a jinému životnímu stylu. Ztráta kulturních kořenů a tradic může vést k odcizení a beznaději na adaptaci do budoucnosti,“ dodal Rubin.

Proč ekonomii vládnou muži? Je příliš sexistická

Zajímavým trendem, který můžeme ve výzkumu vypozorovat, je optimismus zemí se zvyšujícím se příjmem na jednoho obyvatele. Lidé z Číny a Indie, kteří výrazně těží z globalizace, byli nejvíce pozitivní. Více než 50 procent z Indie a 40 procent lidí z Číny hlasovalo, že svět se za poslední rok dokonce zlepšil.

Newsletter