Po dobrém HDP jsou tu další slušná čísla z české ekonomiky

Po velmi dobrém výsledku hrubého domácího produktu (HDP) za druhé čtvrtletí jsou tu další dobrá čísla. Celková důvěra v domácí ekonomiku se v srpnu zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti červenci vzrostl o jeden bod na hodnotu 98,7. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání se srpnem 2016 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,7 bodu na hodnotu 96,8. Indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 2,2 bodu na hodnotu 107,9. Ve srovnání se srpnem 2016 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

„Srpnová data důvěry spotřebitelů i podnikatelů vrací po mírném červencovém zakolísání předstihové ukazatele zpět do stádia expanze, tedy nad dlouhodobý trend a do rostoucí fáze,“ uvedl ekonom Roklen Jaromír Gec. Nízká nezaměstnanost, dostatek volných pracovních míst a rostoucí mzdy i platy pomáhají spotřebitelské důvěře, přestože nárůst cen v posledních měsících pravidelně překračuje dvouprocentní cíl a reálný nárůst kupní síly příjmů se tak částečně snižuje, dodal Gec.

Důvěra podnikatelů v průmyslu nadále rostla. Indikátor důvěry se mírně zvýšil o 0,6 bodu na hodnotu 96,8. Ukazatel hodnocení současné celkové ekonomické situace se podle aktuálního konjunkturálního průzkumu nezměnil. Průmyslové podniky zhodnotily svou současnou celkovou i zahraniční poptávku přibližně stejně jako v minulém měsíci.Stav zásob hotových výrobků se téměř nezměnil.

„Nálada v klíčovém odvětví české ekonomiky se zlepšuje nepřetržitě již třetí měsíc v pořadí. Průmyslníci mají pádné důvody, proč ekonomice důvěřovat. Prvním argumentem je aktivita eurozóny, ze které těží české exportní firmy. Očekáváme, že výsledky obchodní výměny Česka se zahraničím ve druhém čtvrtletí byly nadmíru slušné. Výhled zahraniční poptávky zůstává i nadále příznivý,“ uvedl Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank.

Dalším důvodem jejich optimismu je podle Gapka dosavadní vývoj české koruny ve vztahu k euru. Od ukončení kurzového závazku se koruna chová ukázněně, posiluje pozvolna a nepředvádí téměř nic neočekávaného. Průmyslníci pro období následujícího čtvrt roku očekávají stabilitu tempa růstu jejich výrobní činnosti i zaměstnanosti.

Srpnová důvěra v odvětví stavebnictví se meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 5,7 bodu na hodnotu 83,8. Podnikatelé ve stavebnictví v konjunkturálním průzkumu zhodnotili svou současnou ekonomickou situaci stejně jako v červenci. „Stavebním firmám přidává na optimismu zvláště situace v pozemním stavitelství, kde se daří výstavbě průmyslových a kancelářských objektů a bytů. Objednávkové knihy stavařů se plní, což se zobrazí v potřebě zvyšovat zaměstnanost a nepolevovat ve výrobní činnosti,“ dodal Gapko.

V odvětví obchodu se důvěra firem v ekonomiku v srpnu zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 2,3 bodu na hodnotu 102,7. Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se důvěra podnikatelů meziměsíčně nezměnila a zůstala tak na hodnotě 97,4.

Srpnová důvěra v ekonomiku se mezi spotřebiteli meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 2,2 bodu na hodnotu 107,9. Z aktuálního šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců téměř nezměnily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické i vlastní finanční situace. Úmysl spořit se mírně zvýšil.   

Newsletter