Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Akademik troubí na poplach: Bude to horší než v roce 1994

Pokud si myslíte, že tu nejhorší predikci vývoje dluhopisů už jste četli, jste na omylu. Na co se „těšit“? Jeden z největších dluhopisových masakrů v historii předpovídá americký akademik.

Paul Schmelzing, doktorand působící na Harvardu a hostující vědec při Bank of England, je přesvědčen, že jakmile na trhu bondů splaskne aktuální bublina, situace bude mnohem horší, než byla v roce 1994. Tedy v době, kdy si světové dluhopisy prošly dosud největší ztrátou v historii.

„Pokud se zaměřím na data za posledních osm století, dluhopisová rally roku 2016 byla jednou z největších a dosud zaznamenaných,“ přepisuje agentura Bloomberg Schmelzingova slova. „Z historie je pak možné odhadnout, že blížící se zvrat dosavadního vývoje bude tažen především inflačními fundamenty, které investory dostanou do mnohem horší situace, než byl dluhopisový masakr 1994.“

Technická analýza: Rally amerických bondů skončila

Co se stalo v roce 1994? Podle dluhopisového indexu Bank of America, který sleduje skupinu vybraných státních bondů, došlo na propad o 3,1 % v rámci nejhorší roční ztráty vůbec. Důvodem propadu bylo rozhodnutí tehdejšího šéfa Fedu Alana Greenspana zdvojnásobit úrokové sazby, a to během jednoho roku. V návaznosti na to vzrostl výnos amerického 10letého dluhopisu z 5,6 % z ledna až na 8 % dosažených v listopadu 1994.

Podle Schmelzinga se tak trh s dluhopisy nachází těsně před „perfektní bouří“, která s sebou přinese výrazný posun výnosové křivky do ještě větší strmosti. Proč? Důvodem bude silné utahování měnové politiky jakožto reakce na strukturální návrat inflace odpovídající scénáři z roku 1967.

„Podle historických standardů čekají držitele dluhopisů dvoumístné ztráty,“ míní akademik. „Souběžně s tím se pak dočkáme zpomalení ekonomického růstu vyspělých zemí, vynechány nebudou ani banky se silnou expozicí na domácím dluhopisovém trhu.“

Fed se bojí přehřátí ekonomiky. Proč? Kvůli fiskálu, resp. Trumpovi

Newsletter