Z mědi se stává opravdu velmi drahý kov

Z mědi se stává opravdu velmi drahý kov. Přední těžební společnosti jako například Anglo American nebo Glencore nyní prodávají všechno od železné rudy až po uhlí či zemědělská aktiva, aby snížily své dluhy v době pokračujícího poklesu cen komodit. Jen velmi nerady se naopak loučí s nejlepšími měděnými doly.

Důvodem je fakt, že měď je jedním z mála kovů, u kterého se koncem dekády čeká nedostatek. Snižování objemu investic pak znamená, že se neotvírá dostatek měděných dolů. Ti, kteří mají peníze, přitom mají i zájem. Už tento týden se největší těžaři sejdou na výroční konferenci v Chile, které je největším světovým producentem mědi. „Měď je nejžádanější komoditou. Měděné projekty hledáme jen velmi těžko,“ uvedl Michael Scherbu z Appian Capital Advisory LLP v Londýně, jehož kolegové se setkání Chile účastní.

Je určitým znamením, že druhá největší těžební firma Rio Tinto překvapivě oznámila, že budoucím generálním ředitelem jmenuje právě šéfa měděné divize. Na měď se zaměřuje také největší těžař BHP Billiton, který hledá investice poté, co získal deset miliard dolarů snížením dividendy a kapitálových výdajů.

Pozor! Blíží se soumrak komoditních trhů

Jednou z překážek pro kupující je fakt, že i zadlužené těžební chtějí měď, nyní klenot mezi průmyslovými kovy, dál držet. Například firma Anglo American, která loni prohloubila ztrátu na 5,6 miliardy dolarů, se nechce zbavit obřích dolů Los Bronces a Collahuasi.

Hodnota fúzí a akvizic v měděném sektoru loni klesla na zhruba 3,1 miliardy dolarů, což je dle údajů Bloomberg pětileté minimum. Obrat na cenách mědi v letošním roce může těžaře dál odrazovat od zbavování se nejlepších aktiv, poznamenal analytik UBS Group Glyn Lawcock. Cena mědi vzrostla od lednového minima až o 19 procent a kov tak zaznamenal první čtvrtletní zisk za téměř dva roky.

„Pozitivní výhled znamená, že spekulace o akvizicích zastiňují skutečné příležitosti,“ uvedl Diego Hernandez, generální ředitel firmy Antofagasta, která má o investice do mědi zájem. „Všechny firmy, které mají nyní potíže, drží měděná aktiva. Měď je mnohem lepší než jiné komodity,“dodal Hernandez.

Oživení cen mědi v posledních týdnech sláblo a někteří experti čekají další pokles. Podle investiční banky Goldman Sachs by medvědí trh mohl vydržet až do roku 2018.  Podle Barclays klesne cena za metrickou tunu na 4000 dolarů, když včera byla na 4780 USD a od 17. března cena klesla o šest procent.  

Měděná kapitola krize těžařského sektoru

Newsletter