Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Fed varuje: Akcie jsou nadhodnocené! Makléři se smějí. Oprávněně?

Včerejší zápis z posledního zasedání Fedu překvapivě přinesl i hodnocení akciového trhu. Americká centrální banka upozornila, že akcie mohou být nadhodnocené. Stalo se tak teprve posedmé za posledních dvacet let. Varování je třeba brát vážně. Fed se totiž v tomto ohledu plete jen zřídka.

Když si centrální bankéři snaží hrát na investory, na tvářích některých burzovních makléřů to mnohdy vyvolá široké úsměvy. Vzpomínají především na slavný výrok Alana Greenspana o „iracionální ignoraci“ z roku 1996, kdy po jeho varování o nadhodnoceném trhu akcie rostly ještě další tři roky. Letošní upozornění přichází po utlumení dlouhé Trumpovy rally pozorované v několika uplynulých týdnech. A jak to tedy Fed vidí?

„Ceny amerických akcií se v mezidobí setkání měnového výboru Fedu zvýšily. Některé ukazatele valuací, jako například P/E, rostly mnohem více, než je z hlediska historie zvykem. Mnoho zástupců banky tak zhodnotilo ceny jako poměrně vysoké vůči standardním valuacím,“ uvedl Fed v zápisu z jednání.

Nákupy akcií na úvěr v USA na rekordu. Blíží se krach?

Tradeři by však neměli odsuzování výroku uspěchat. Historie totiž ukazuje, že po obdobných prohlášeních centrálních bankéřů akcie následující rok málokdy rostou. Slovo „valuace“ padlo od roku 1996 na zasedání Fedu pouze šestkrát, což přidává výroku na vážnosti. Na grafu níže lze vidět průměrný vývoj indexů rok po podobných varováních, jako bylo to včerejší.

Zajímavostí je, že zmínky o hodnotě akcií nepřicházely vždy před koncem býčího trhu. Mnohokrát přišly před delším období stagnace, po kterém se valuace opět vydaly na cestu vzhůru. Neznamená to tedy, že býčí trh je u konce. Jde však minimálně o jistý náznak doby budoucího kolísání indexů.

Šéf richmondské pobočky Fedu rezignoval. Prozradil tajné informace

Největší turbulence širokého indexu S&P 500 po varování Fedu nastaly v roce 2001, kdy se propadl téměř o 25 procent, a v roce 1997, tedy po slavném Greenspanově projevu, kdy naopak rostl o téměř 33 procent.

Newsletter