Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Saudská Arábie padla. Ropě opět vládne Rusko

Rusko v prosinci vzalo Saúdské Arábii světové prvenství v těžbě ropy. Stalo se tak poprvé od března loňského roku. Obě země přitom snížily své dodávky ropy ještě před tím, než začala platit dohoda o omezení těžby důležitých světových producentů černého zlata.

Ačkoliv Rusko v prosinci těžilo v průměru na den o 29 tisíc barelů méně než v listopadu, tak se svými 10,49 miliony barelů denně překonalo jak Saudskou Arábii, tak i v pořadí třetí Spojené státy. Podle agentury Bloomberg to vyplývá z dat serveru Joint Organisations Data Initiative v Rijádu.

Graf vývoje těžby ropy Saúdské Arábie:

Saúdská Arábie tak v prosinci snížila objem vyvážené ropy na 8 milionů barelů. Listopadových 8,26 milionu dolarů denně byl největší exportovaný objem ropy od května 2003.

Na třetí příčce se v produkci ropy s 8,8 miliony barelů denně drží již zmiňované Spojené státy, které v listopadu vytěžily 8,9 milionu barelů denně. Pravdou je, že USA se k dohodě o omezení produkce nepřipojily.

Ropa v plusu. OPEC spolupracuje, vyhlídky poptávky příznivé

„Normalizace“ trhu?

Členské země Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v listopadu dohodly, že od 1.ledna sníží na šest měsíců dodávky černého zlata o 1,2 milionu barelů denně, aby omezily nadbytečné dodávky na trh a podpořily ceny. K dohodě se připojili i někteří další významní těžaři v čele s Ruskem.

Proč? Světové ceny ropy se na začátku roku 2016 poprvé za 12 let propadly pod 30 dolarů za barel. Kvůli dohodě o snížení těžby se sice vrátily nad 50 dolarů za barel, zdaleka však nedosahují úrovní z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel. Aktuálně se ceny pohybují kolem 56 dolarů za barel, což je o 15 % více než z doby posledního pozorovaného „dna“ z 29. listopadu 2016.

PKN Orlen: Dívejme se na ceny ropy tím správným oknem

Podle představitelů OPEC se světové zásoby ropy musejí dostat zpět do blízkosti svého pětiletého průměru, aby bylo možné hovořit o návratu rovnováhy na trh. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) uvedla, že globální zásoby ropy na konci prosince sestoupily pod tři miliardy barelů, nacházely se však 286 milionů barelů nad pětiletým průměrem.

Pokud by všechny země dohodu o omezení produkce plně dodržovaly, měly by se dodávky ropy na trh v prvním pololetí celkově snížit zhruba o 300 milionů barelů, upozorňují zdroje z OPEC. Snahu OPEC o obnovení rovnováhy na ropném trhu ale podkopává rostoucí aktivita těžařů ve Spojených státech, které se k dohodě nepřipojily.

Bude to bomba! Saúdská Arábie chce ohromit akciový svět

Newsletter