Babiš a jeho letošní poprvé: Státní rozpočet ve schodku téměř 19 miliard

AKTUALIZOVÁNO – Byť byl Andrej Babiš odvolán z postu ministra financí těsně na konci minulého měsíce, stačil zvládnout své letošní poprvé. Státní rozpočet se totiž ke konci května poprvé během roku 2017 dostal do schodku o velikosti 18,7 miliardy korun. Oproti loňsku činí mezera více než 41 miliard korun, jelikož v květnu 2016 bylo dosaženo přebytku 22,4 miliardy. Meziročně horší výsledek výrazně ovlivnily prostředky přijaté z EU a finančních mechanismů (FM), které byly za prvních 5 měsíců roku 2017 nižší o 72 miliard, píše Ministerstvo financí ve své zprávě.

Suma sumárum, státní kasa v květnu evidovala celkové příjmy o velikosti 496,4 miliardy korun a celkové výdaje 515,1 miliardy.

Na vysokou srovnávací základnu roku 2016 mělo vliv zejména to, že především v první polovině roku 2016 byly propláceny relativně vysoké objemy prostředků z EU, které souvisely s výdaji předfinancovanými ze státního rozpočtu v předchozích letech.

Hospodaření státního rozpočtu očištěné na příjmové i výdajové straně o prostředky z rozpočtu EU a FM by skončilo schodkem ve výši 35,5 mld. Kč, ve stejném období roku 2016 by takto očištěný výsledek představoval schodek ve výši 49,0 mld. Kč. To potvrzuje trend zlepšování strukturálního hospodaření státu.

Hospodaření rozpočtu v samotném květnu skončilo schodkem 25,0 mld. Kč (v květnu 2016 schodkem ve výši 8,1 mld. Kč), když příjmy činily 89,1 mld. Kč (v květnu 2016 to bylo 105,2 mld. Kč) a výdaje byly čerpány ve výši 114,1 mld. Kč (v květnu 2016 to bylo 113,3 mld. Kč). Na nižší příjmy v samotném květnu o 16,1 mld. Kč měly vliv zejména o 20,6 mld. Kč nižší příjmy z EU a FM.

„Nižší příjmy byly zapříčiněny především propadem dotací z evropských fondů. To se projevilo také na investicích státu, které za stejné období klesly o více než 18 mld. Kč,“ okomentovala dnešní čísla analytička Raiffeisenbank Monika Junicke. „Naopak díky dobré ekonomické kondici, díky které máme mimo jiné nejnižší nezaměstnanost v EU, stát vybral na daních o téměř 30 mld. více než loni,“ dodala.

Podle Junicke tak květnový rozpočet ukazuje na pokračující trend růstu mandatorních výdajů i další pokles investiční aktivity státu. „Přesto očekáváme, že by v druhé polovině roku mohlo dojít k obnovení investiční aktivity. Podle našich odhadů by měl celý sektor vlády letos hospodařit s nízkým deficitem kolem 0,2 % HDP a v roce 2018 se zhruba vyrovnanou bilancí zásluhou rostoucí ekonomiky,“ odhaduje analytička.

„V květnu inkaso většiny druhů daní meziročně rostlo, dvojciferným tempem stouplo inkaso daně z příjmu zaměstnanců a inkaso daně z přidané hodnoty. Z podstatné míry je růst daňového inkasa dán cyklickým vývojem ekonomiky, nárůstem ekonomické aktivity a zaměstnanosti,“ napsal hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. „V menší míře se projevují opatření na podporu výběru daní, zejména zavedení kontrolního hlášení.“

Kovanda je přesvědčen, že problematická zůstává především výdajová strana rozpočtu. „Objem investic ze státního rozpočtu, 14,3 miliardy korun, není ani poloviční v porovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy představoval 32,7 miliardy. Stále se tak nedaří nastartovat investiční činnost vlády. Ta přitom byla neuspokojivá už v loňském roce,“ dodal.

Newsletter