Buffettova exit strategie aneb příprava půdy pro nástupce?

Warren Buffet před necelým měsícem oslavil své 86. narozeniny. Ještě předtím však prohlásil, že není přesvědčen o tom, že se dožije požehnané stovky díky nahrazení své oblíbené Coca-Coly vodou či výměnou čokolády za brokolici. Ať už jsou stravovací návyky a zdravotní stav Věštce z Omahy jakékoliv, biologické hodiny neúprosně tikají i jemu. Jednou nevyhnutelně přijde čas, kdy bude muset předat řízení Berkshire Hathaway svému nástupci. Do té doby je však potřeba připravit půdu, aby sama předávka proběhla bez problémů. A právě to je věc, na kterou se známý investor evidentně zaměřil.

Jaká je Buffettova exit strategie? Jak chce připravit plac pro svého nástupce? Odpověď na tyto otázky je možné najít v nedávných investicích samotné Berkshire. Většina obchodů, které konglomerát v poslední době provedl, zahrnovala nákup společností vyžadujících značné množství reinvestic. Ze samotné podstaty této potřeby tak vyplývá, že Buffettův nástupce bude pracovat s mnohem menším objemem dlouhodobých investic, což mu sníží pravděpodobnost možných chybných rozhodnutí.

Buffettovi je 86 let, každý den vydělal dva miliony dolarů

Vybíravost z důvodu?

Jak již bylo řečeno, poslední „solo“ nákupy Berkshire Hathaway zahrnují velké množství společností, které potřebují reinvestice. O jaké jde? Z těch největších je možné jmenovat železniční firmu Burlington Northern Santa Fe (BNSF) či průmyslový podnik Precision Castaprts.

Vyjma toho, že díky těmto nákupům spadne z dalšího „vůdce“ firmy rozhodovací povinnost o provedení zmiňovaných investic, stejně tak jde o určitou brzdu nadměrného nafouknutí hotovostního polštáře. Podle analytika datové společnosti Morningstar Greggoryho Warrena by Berkshire Hathaway disponovala výrazným nadbytkem hotovosti, pokud by například neakvírovala zmiňovanou železniční firmu BNSF. Svůj kus si z hotovostního koláče ukouslo i zformování energetického holdingu Berkshire Hathaway Energy. Každá tato investice vyšla Buffettův konglomerát během posledních pět let v průměru na 4 miliardy dolarů, a to jen za vybavení a majetek.

Jen v roce 2015 dosáhly celkové investice do BNSF 5,9 miliardy dolarů, což je více jak dvojnásobek toho, co bylo investováno do dalších železnic jako CSX či Norfolk Southern. A co na to sám Věštec z Omahy? Dle jeho slov to byly „velmi dobře utracené peníze.“

Kapitola z investiční historie

Berkshire Hathaway si od roku 2009 udržuje stabilní tempo kapitálových investic, díky čemuž by její příští „vůdce“ měl mít mnohem méně práce se správou volného cash flow.

Hotovost v případě Buffettova konglomerátu rozhodně není nedostatkovým artiklem. Dokonce i po všech kapitálových výdajích dosahovala její velikost ke konci června rekordních 72,7 miliardy dolarů.

Sám Buffett kdysi řekl, že tento likviditní polštář nikdy neklesne pod 20 miliard, což vzhledem ke zmiňovaným číslům poskytuje dostatečný prostor pro další aktivity. Pravdou však je, že ne všechny zdroje mohou být použity na zpětné odkupy akcií či na dividendy, tudíž velkou roli budou pravděpodobně opět hrát nákupy a investice.

Kolik ztratil Warren Buffett kvůli skandálu Wells Fargo?

Není tedy pochyb, že v případě Berkshire byla laťka nastavena hodně vysoko. Buffettův nástupce toho bude muset opravdu hodně dokázat, aby se svému předchůdci minimálně vyrovnal. Faktem ovšem je, že skupování nových podniků, které sám Věštec charakterizuje jako subjekty s jednoduchým a srozumitelným předmětem podnikání a s dobrou návratností kapitálu, nabízí budoucímu „vůdci“ pomocnou ruku. Jeho „vhození do vody“ by tak nemuselo být takovým šokem, jak možná mnozí očekávají.

Newsletter