Průzkumy důvěry? Noviny předpovídají vývoj ekonomiky lépe

Ukazatele ISM, PMI, ZEW? Zapomeňte na ně. Novinové články a analýzy ekonomických redakcí často porážejí tyto renomované průzkumy důvěry. Porovnání těchto dvou odlišných nástrojů vnímání ekonomické situace přinesl výzkum ekonomů Shapira, Sudhofa a Wilsona.

Analýzy textů odborných článků mohou být velmi dobře použitelné pro sledování současných ekonomických podmínek. V disciplíně předpovědí budoucích událostí v ekonomice jsou na tom ještě lépe než sledované průzkumy podnikatelské nebo například spotřebitelské důvěry. To je alespoň závěr studie sanfrancisské pobočky Fedu, kterou vydala v dubnu letošního roku.

Jak lidé vnímají ekonomiku, může být ovlivněno oficiálními daty, stejně tak i jednotlivými názory, které jsou vždy založeny na osobních zkušenostech. Proto se výše zmiňovaní ekonomové pustili do sestavení vlastního modelu, který porovnal výstupy renomovaných analýz s těmi novinovými. Raději než by se spoléhali na respondenty při výzkumech, sestavili typ výpočetní textové analýzy, která „vysála“ informace z článků ekonomických a finančních deníků, a následně sestavili vlastní měsíční index.

Analýza celkem 231 tisíc článků vydaných v době od ledna 1980 do dubna 2015 odhalila pozitivní korelaci „novinové“ předpovědi ekonomické situace s realitou, a to až pro nadcházejících 12 měsíců od vydání článku. Pro většinu sledovaných faktorů byla tato korelace silnější než v případě nejlepších výzkumů „měkkých“ dat od Michiganské univerzity.

Hlava jak balón. Jakými předsudky trpí centrální bankéři?

V závěru studie ekonomové uvedli, že tento „news sentiment index“ je ideálním doplňkem pro standardní průzkumy důvěry ve významu predikce dalšího hospodářského vývoje. Sentiment vyjádřený v článcích totiž silně koreluje se současným a budoucím vývojem hospodářského cyklu.

Newsletter