Jak se změnily akciové trhy za posledních 120 let?

Na konci roku 1899 ještě královna Viktorie seděla na svém trůnu, americkým prezidentem byl William McKinley a od sjednocení Německa neuplynulo ani 30 let. A tyto tři země se také pyšnily největšími akciovými trhy na světě. Co se změnilo za posledních téměř 120 let?

Credit Suisse nedávno poskytla svým klientům ročenku, která mapuje investiční historii 23 zemí mezi léty 1899 a 2016. Zahrnuty jsou Spojené státy americké, Kanada, deset zemí eurozóny (Rakousko, Belgie, Finsko, Francie, Německo, Irsko, Itálie, Nizozemsko, Portugalsko a Španělsko), šest dalších členských zemích EU (Spojené království, Dánsko, Norsko, Rusko, Švédsko a Švýcarsko), čtyři asijsko-pacifické trhy (Austrálie, Čína, Japonsko a Nový Zéland) a Jihoafrická republika.

Akcie ztrácí glanc, investoři sahají po láhvi

Součástí ročenky jsou i dva grafy, které porovnávají velikost akciových trhů v těchto zemích na konci roku 1899 a na konci roku 2016. Na konci roku 1899 byl největším akciovým trhem na světě podle tržní kapitalizace akciový trh Spojeného království, a to s podílem na globálním trhu 25 %. Po něm následoval americký akciový trh s 15 % a akciový trh Německa s 13 %. Významný podíl měla také Francie s 11,5 % a Rusko s 6,1 %.

Během 20. století však Američané Brity snadno předběhli a ostatní země jim jen horko těžko šlapou na paty. Americký akciový trh na konci roku představoval 53,2 % z celosvětové tržní kapitalizace. Druhé místo obsadilo Japonsko, avšak s pouhými 8,4 %.

Světové akcie na rekordu. Maxima z 2015 padla

Newsletter