Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Nejaktuálnější sázky? V kurzu je krach amerických velikánů

Hedgeové fondy tradičně patří, i přes některá pokrizová regulatorní omezení, k subjektům investujícím do rizikových instrumentů. Ideálním příkladem tohoto typu investora jsou fondy americké. Právě ty si před nedávnem vyhlídly nový zdroj potenciálních zisků, který u některých obchodníků vyvolává nevěřícně zvedající se obočí. A co jde? Fondy se rozhodly vsadit na krach v dolarech denominovaného 4,5bilionového trhu s korporátním dluhopisy.

Jedním z těchto, pro někoho odvážných, pro jiného naopak pošetilých, investorů je newyorský fond Perry Capital. Ten dle informací serveru Wall Street Journal (WSJ) nedávno vsadil jednu miliardu dolarů na krach dluhopisů s investičním hodnocením deseti amerických společností. Hlavním „motorem“ této sázky je prý zranitelnost nejmenovaných firem, resp. sektorů jejich působnosti, spojená se zpomalením americké ekonomiky či s dalším navýšením úrokových sazeb.

Jak fungují hedgeové fondy?

I přesto, že si zmiňované instrumenty na rozdíl od jejich rizikových kolegů, tzv. prašivých „junk“ bondů, neprošly nikterak extrémním výplachem, manažeři fondů jsou přesvědčeni o jeho brzkém nástupu. Nedávným propad trhů a rapidní nárůst nejistoty je totiž dle jejich názoru důkazem mnohem větších problémů, které se netýkají pouze energetického sektoru a rizikových dluhopisů.

To, že mají hedgeové fondy možná pravdu, potvrzují i některá data. Rozdíl mezi výnosem amerických firemních bondů s investičním ratingem a státních bondů, tzv. Treasuries, v minulém týdnu poskočil o dva procentní body. Rozšiřující spread mezi oběma instrumenty značí narůstající nervozitu investorů, kteří buďto žádají vyšší výnosy, případně „utíkají“ k bezpečnějším aktivům. Pro srovnání, tak výrazné zvýšení se naposledy událo v roce 2012, kdy dluhopisový trh ovládla panika spojená s evropskou krizí a hrozbou defaultu řecké vlády (viz graf).

Výčet dalších fondů sázející na krach investičních dluhopisů rozšiřuje dále Cohanzick Management, který dle WSJ na zmiňovanou událost vsadil zhruba 50 milionů dolarů. Dále pak Andrzej Skiba, manažer společnosti Blue Bay Asset Management, který prý stále vyčkává. V souvislosti s očekávaným propadem si nechal „mimo“ zhruba 20 % prostředků firmy v hotovosti a likvidních bezrizikových cenných papírech, aby po dluhopisovém pádu mohl ihned nakupovat.

Dopady na „širokou“ ekonomiku

Případný výprodej firemních dluhopisů by měl dopady i na „širokou“ ekonomiku. Vinou odlivu investorů by firmám výrazně stouply náklady dluhového financování, což by vedlo ke zbrzdění úvěrového trhu, a potažmo tedy hospodářského výkonu celé země.

„Kreditní spread patří mezi nejlepší indikátory ekonomické aktivity v rozmezí jednoho roku,“ vysvětlil pro WSJ Simon Gilchrist, profesor ekonomie na Bostonské univerzitě. Faktem ale je, že z největší ekonomiky světa chodí i zcela opačné „signály“. Jmenovat je možné lednový pokles míry nezaměstnanosti na 4,9 %, což je nejnižší číslo od února 2008. Mezi další pak patří listopadový 5% nárůst cen domů. Stejně pozitivně vyznívají i nízké sazby, které firmám s dobrou kreditní historií usnadňují přístup k dodatečným financím.

Ovšem pozor na…

I přesto, že zmiňované makroekonomické fundamenty hovoří ve prospěch scénáře nepracujícího s krachem amerických dluhopisů, najdou se konkrétní případy, které nervozitu naopak posilují.

Příkladem je společnost American Express, jejíž dluhopisy s investičním ratingem patřily v minulých týdnech mezi největší propadáky. Výnosový spread 50letého bondu firmy vůči těm státním se ztrojnásobil až na 6 procentních bodů, a to v reakci na 38% propad zisků za poslední čtvrtletí roku 2015. Obdobně negativní scénář byl pozorován u telekomunikační společnosti AT&T. V jejím případě byl od prosince evidován třetinový nárůst nákladů spojených s jejími swapy úvěrového selhání (Credit Default Swap, CDS). Ceny tohoto druhu derivátového zajištění se v případě dluhopisů firmy o hodnotě 100 milionů dolarů za poslední tři měsíce zvýšily o 1,1 milionů dolarů.

Jaký je výhled?

Firemní dluhopisy s investičním hodnocením jsou oblíbeným instrumentem pojišťoven, penzijních fondů a individuálních investorů využívajících speciálních fondů zaměřených právě na tento druh aktiva. Faktem je, že poslední zmiňovaná skupina během minulého roku rozprodala sledované bondy o hodnotě 65 miliard dolarů, což odpovídá prvnímu čistému odlivu kapitálu od doby finanční krize.

Přesně to je i jeden z důvodů, proč fond Perry Capital použil miliardu dolarů na nákup CDS zmiňovaných deseti amerických korporací. Tato investice v přepočtu na roční náklady vychází na 10 milionů dolarů, ovšem potenciál zisku je dvacetinásobný, a to v případě, že by se dluhopisy firmy dostaly do problémů. Dle neveřejných informací firma deriváty stále dokupuje, přičemž své portfolio rozšiřuje o firmy z oblasti realit a telekomunikací.

Návrat k (ne)osvědčeným instrumentům

Negativní výhled pak potvrzují i některé velké banky. Britská Barclays předpovídá, že ratingové agentury by během, příštích dvou let mohly zhoršit hodnocení firemních bondů v hodnotě 155 miliard dolarů. Pokud by dále trval pokles cen komodit, toto číslo by se mohlo vyšplhat až na 200 miliard. V tomto případě se už objevují první „koně“. Řeč je například o společnosti Williams Partners či Kinder Morgan, jejichž bondy se už obchodují na úrovni těch „prašivých“, a to za cenu 70 centů za dolar.

 

Newsletter