Z garáže k miliardě dolarů

Mít vlastní prosperující firmu je snem mnohých lidí. Jeho realizace je však věc druhá, obzvláště pokud začínáte podnikat například v České republice. Pravdou je, že oproti předchozím letem se sentiment, především v řadách mladých lidí, zlepšil, o čem svědčí i propadající se zájem o to být „pouhým“ řadovým zaměstnancem. Hnacím motorem snahy o vlastní byznys mohou být i příběhy slavných firem, které se doslova z ničeho rozrostly v miliardovou záležitost. Které to vlastně jsou?

Na tuto otázku se zaměřil server Essay Writing Place, který ve spolupráci s Visual Capitalist vybral seznam nejznámějších společností, jejichž zakladatelé si prošli procesem transformace z garážového byznysu až k těm nejhodnotnějším firmám na celém světě.

Kdo ví, možná i Vás jeden z těchto příběhu nakonec inspiruje…

Disney

Disney dnes patří k největším mediálním a zábavním společnostem. V roce 1923 byla založena bratry Waltem a Royem, přičemž její centrála byla tvořena malou jednomístnou garáží. A právě tam vznikl první nápad poloanimovaného seriálu Alice Comedies, který později sloužil jako předloha k filmu Alenka v říši divů.

V roce 2016 je Disney jeden z největších světových konglomerátů, který ovládá byznys od televizního vysílání přes hudbu, divadla, zábavní parky, nakladatelství až po prodej reklamních předmětů. Zároveň je i lídrem v oblasti animovaných filmů a filmů pro děti vůbec.

Hewlett-Packard

Hewlett-Packard byl založen v roce 1939 absolventy Stanfordské univerzity Billem Hewlettem a Davem Packardem. Jejich základní vklad tehdy činil 538 dolarů. Postupem času oba pánové vytvořili první produkt, kterým byl audio oscilátor a který od nich odkoupila Walt Disney Productions.

Dnes je Packardova garáž, kde byznys dvou přátel začal, muzeem, kterému se přezdívá „kolébka Sillicon Valley“. HP patřila v letech 2007 až 2013 k největším počítačovým výrobcům. V roce 2015 však došlo na rozdělení na HP Inc. a Hewlett Packard Enterprise s tržbami o velikosti v prvním případě 57,3 miliardy dolarů, ve druhém pak 53 miliard.

Apple

V roce 1976 využil Steve Jobs a Steve Wozniak garáž Jobsových rodičů k tomu, aby tam vytvořili prvních padesát počítačů značky Apple. Ty poté všechny prodali společnosti Byte Shop, kterou vlastnil Paul Terrell, a to za cenu 500 dolarů za kus.

Dnes je Apple jednou z největších technologických firem, největší firmou z hlediska tržní kapitalizace a druhým největším výrobcem telefonů.

Amazon

Čtyři roky poté, co byl Jeff Bezos jmenován nejmladším viceprezidentem investiční firmy na Wall Street, se rozhodl opustit svět financí a založit si vlastní internetový obchod zaměřený na prodej knih.

Tak byly v roce 1994 položeny základy světově největšího online obchodu Amazon.com, jehož hodnota dosahuje zhruba 65 miliard dolarů a pole jeho působnosti je v podstatě celosvětově neomezené.

Google

V roce 1998 se Larry Page a Sergey Brin, oba absolventi Stanfrodu, rozhodli vybudovat online vyhledávač nazvaný Google. Jejich cílem bylo vytvořit platformu, která by mohla obsáhnout všechny informace webu do jednoho odkudkoliv a kýmkoliv přístupnému portálu.

Dnes je Google.com nejnavštěvovanější webovou stránkou, která od roku 2015 spadá pod holdingovou společnost Alphabet, jež je z hlediska tržní kapitalizace druhou nejhodnotnější firmou.

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter