Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Kolik se dá vydělat za deset vteřin?

Jak vypadá ráno „běžného“ smrtelníka? Pokud nebudeme uvažovat nekonečné přemlouvání sebe sama o tom, abyste už konečně vstali z postele a udělali si snídani, mnozí z nás si ráno zpříjemní surfováním po internetu. Buďto si čtete emaily nebo zprávy, pouštíte si film, seriál či hudbu, eventuálně brousíte Twitterem a Facebookem. Možnosti jsou v podstatě nekonečné.

U počítače či mobilu tak strávíte pár desítek minut a až pak se nakonec vrhnete do práce. Faktem je, že za těch „pár“ minut došlo v rámci vaší činnosti k přenosu miliard gigabytů dat. Ať už využíváte jakýkoliv produkt či službu povětšinou z nabídky nejznámějších technologických společností, jako je Facebook, Twitter, Google či YouTube, pomáháte jim tím budovat jejich příjmy.

Pro představu, dle datové společnosti Visual Capitalist je během deseti vteřin zveřejněno více jak 500 tisíc statusů a komentářů jen na Facebooku, 57 tisíc tweetů na Twitteru, dále pak proběhne přibližně 46 tisíc vyhledávání pomocí Googlu a jsou poslány zhruba dva miliony zpráv prostřednictvím aplikace WhatsApp (viz schéma č.1).

Každý klik, zpráva či vyhledávání přispívá do kasy zmiňovaných společností pouze pár haléřů. Ovšem, uvažujeme-li globálně, těch pár haléřů se postupně násobí, až vznikne výsledná částka, která je vzhledem ke sledovanému časovému pásmu rozhodně zajímavá. Například Apple během deseti vteřin dosáhne tržeb o velikosti 54 190 dolarů a zisku zhruba 11 740 dolarů. Google si přijde na 17 610 dolarů na tržbách a na 4090 dolarů na zisku, Amazon si pak vydělá 23 610 dolarů, což odpovídá zisku o velikosti 90 dolarů (viz schéma č.2). Na základě těchto čísel jen tedy jasné, proč velká většina technologických firem patří mezi nejhodnotnější na celém světě.

A kolik si za 10 vteřin vyděláte vy?

Newsletter