Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

George Soros o krizi, imigrantech a nechuti nakupovat

Ve švýcarském Davosu již třetím dnem probíhá setkání ekonomických a politických velikánů. Byť se tato akce odehrává za ponurých geopolitických i ekonomických podmínek, velká většina zvučných jmen si ji nenechala ujít. Rozhodně nesmí chybět muž, který porazil Bank of England, investiční titán a zakladatel společnosti Soros Fund Management, George Soros.

Miliardář se rozmluvil nejen o své aktuální investiční strategii, ale především o situaci v Evropě, kde dle jeho názoru dochází ke střetu hned několika krizí. Starý kontinent se tak podle jeho slov nachází v situaci „balancování na hraně kolapsu.“

„Řecká krize naučila evropské autority umění jak se chaoticky proplétat z jedné krize do druhé. Přirovnat to lze k neustálému kopání do pomyslné plechovky, kterou valíte před sebou, nebo ke snaze vykopnout míč na vrchol, ze kterého se poté skutálí zpátky dolů,“ přepisuje Sorosova slova server Market Watch.

Napříč všemi krizemi, počínaje Řeckem a ruskou agresí, je dle miliardáře zcela nejhorší problém s imigranty. Soros tvrdí, že německá kancléřka Merkelová správně předpověděla potenciál imigrační krize, která by ve výsledku mohla Evropu totálně zničit. V tuto chvíli, kdy je křeslo kancléřky v ohrožení, jsou jedinou nadějí sami Němci, kteří se jakožto dominantní síla Evropy musí „postavit na nohy a převzít veškerou zodpovědnost na sebe.“

FinTech Daily: Davos a Fintech transformace světa

Kritika se na adresu starého kontinentu snesla především za neadekvátně vyřešenou imigrační politiku. Tento nedostatek tak vytvořil z předtím „ukočírovatelné“ krize akutní politickou krizi. Na snaze o zlepšení této situace se podílí i Sorosova charitativní organizace, jejíž cílem je stav, kdy budou moci uprchlíci získat azyl řádným způsobem. Nezdráhá se k tomu použít ani vlastní peníze. Evropská unie by tak měla činit stejně, přičemž využít by k tomu měla svého „AAA“ ratingového ohodnocení na trhu dluhopisů.

Břímě emise „uprchlických“ dluhopisů by se pak mělo mezi státy rozprostřít na základě rozdělení na dvě skupiny. První by se týkala zemí, které jsou ochotny imigranty vpustit přes své hranice. Druhou by pak reprezentovaly ty, jež jsou proti.

Mezi další krize, ve srovnání s uprchlíky relativně „mírnějšími“, patří již zmiňované Řecko a jeho neustálé vysávání evropských financí, dále pak hrozba odchodu Spojeného království z Evropské unie a v neposlední řadě i dopad zpomalení čínské ekonomiky na státy starého kontinentu.

Muž, který zlomil Bank of England

A co investice?

Investiční strategie George Sorose patří v rámci investičního publika mezi ty nejsledovanější. V Davosu prozradil, že se momentálně soustředí především na nákup amerických státních dluhopisů a že předtím „shortoval“ americký index S&P500. Na otázku, zda je v souvislosti s aktuálním propadem trhů čas nakupovat, ale odpověděl záporně.

V rámci dlouhodobého vývoje trhů miliardář nejvíce chválil centrální banky a jejich expanzivní programy nákupu vybraných aktiv. Ty dle jeho slov zabránily opakování další krize o ještě větší velikosti, než byla Velká deprese. Pravdou ale je, že tzv. kvantitativní uvolňování má na chod trhů již postupně ochabující vliv.

V závěru pak Soros vyjádřil své překvapení ohledně prosincového navýšení amerických sazeb, které dle vlastních slov opravdu neočekával. Toto opatření prý přišlo o zhruba rok později a za opravdu nevhodných ekonomických podmínek, přičemž tímto tvrzením má na mysli především stále nezkrocenou deflaci.

Newsletter