Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Geopolitický strašák jako hřeb do rakve trhů i růstu?

Poslední dva týdny se nesou ve znamení strachu. Ten byl rozpoután v pátek třináctého, kdy radikálového Islámského státu zaútočili na vybraná místa v Paříži. Útok si vyžádal 130 obětí a více než tři stovky zraněných. Po této události následovaly mohutné razie po celé Evropě, ze kterých vzešli další mrtví, zranění a desítky zatčených.

Vlna strachu vyvrcholila během včerejška, kdy Turecko sestřelilo ruský letoun, který se pohyboval na pomezí Turecké republiky a Sýrie. Následná reakce vyvolala další obavy ohledně možného rozpoutání konfliktu mezi oběma zeměmi.

I přesto, že pařížské útoky neměly výraznější vliv na trhy, pokrok v raziích společně s turecko-ruským incidentem by mohly stát za silným propadem trhů. Alespoň tak o současné situaci smýšlí Art Cashin, šéf parketového obchodování na newyorské burze ze společnosti UBS. Dle jeho názoru by zmiňované geopolitické události a jejich možná eskalace mohly být pro trhy doslova hrůzné.

„Pokud se teroristé vrátí do Paříže, trhy zareagují velice rychle a velice silně,“ řekl Cashin v rozhovoru pro CNBC. „Taková událost by prokázala slabost Francie, se kterou většina lidí vůbec nepočítá. A to je přesně ten důvod, proč by následky pro trhy byly doslova hrůzné,“ dodal.

Na otázku aktuální situace mezi Tureckem a Ruskem Cashin odpověděl, že jde stále o rozvíjející situaci, ze které zatím nelze vyčíst všechny možné následky. „Jediné, čeho se nám dostalo, je pár vět od Vladimira Putina. Teď záleží na tom, jak moc se naštve a jak zareagují ostatní.“

Teroristé jako hrozba evropského růstu

Hrozbu teroristických útoků bere vážně i ratingová agentura S&P. Právě ta označila možné další atentáty za zdroj celkového ekonomického zpomalení Evropy.

„Expanze terorismu, ať už jde o Islamisty či další, sama o sobě pravděpodobně neohrozí rating západoevropských ekonomik. Faktem ale je, že může dojít na postupné a nepřímé zpomalování růstu celého regionu, což může mít pro jednotlivé vlády citelné fiskální následky,“ přepisuje server CNBC slova Moritze Kraemera, vedoucího oddělení globálních rizik agentury S&P.

Pokud by se intenzita útoků ještě zvýšila, je pravděpodobné, že by následky jako první ovlivnily spotřebitelskou a investiční důvěru. To by se netýkalo pouze Paříže, ale celého evropského regionu. Z jednotlivých sektorů by dle Kraemera nejvíce utrpěla letecká doprava a poté společnosti zaměřené na volnočasové aktivity, především ty, které se pořádají ve velkých skupinách.

Ve výsledku tak pomalejší růst může vyústit v horší fiskální a sociální situaci zemí, k čemuž bezpochyby přispívají i, byť pravděpodobně dočasná, preventivní opatření, jako je například omezení přeshraničního pohybu.

Newsletter