Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Deutsche Bank vs. ministerstvo. Kolik to bude?

Řešení sporu Deutsche Bank s americkým ministerstvem spravedlnosti je stále v nedohlednu, od první zmínky přitom uplynul více než měsíc. Banka se stále nepřiblížila k souhlasu s vyrovnáním. Snaží se snížit částku a dělá vše možné, aby nižší byly náklady celé banky. CNBC to sdělil zdroj, který je obeznámen s jednáním a vzhledem k citlivosti situace si přeje zůstat v anonymitě. Ministerstvo spravedlnosti po největší německé bance požaduje 14 miliard dolarů za urovnání obvinění kolem prodeje hypotečních cenných papírů. Akcie Deutsche Bank spadly od počátku roku již o 45 procent.

Analytici a investoři po celém světě mezitím spekulují o možných výsledcích a důvodech zdržení. „Délka jednání naznačuje, že Deutsche Bank musí bojovat o jakékoli snížení pokuty na takovou částku, která by neohrozila její solventní pozici,“ sdělila CNBC Bronka Rzepkowski, stratég Oxford Economics. Podle ní se zdá, že pokuta navrhovaná ministerstvem spravedlnosti stále přesahuje částku šest miliard dolarů, kterou banka má na urovnání sporu.

Podle německých novin Der Platow Brief počátkem října počítala Deutsche Bank s vyrovnáním od čtyř do pěti miliard dolarů. Měla rovněž zrušit bonusy a navyšování kapitálu. Der Platow Brief ale neuvedl konkrétní zdroje.

Podle Rzepkowské je v zájmu banky dosáhnout dohody co nejdříve, a to vzhledem k obavám ohledně její solventnosti, které se projevují růstem CDS a padající cenou akcií. Dodala, že v současné době vidí odhad pokuty od pěti do osmi miliard dolarů, pokud by banka měla omezit činnost v USA.

Rzepkowská vysvětlila, že jsou dva možné výsledky vyrovnání s ministerstvem. Zaprvé, lze zvážit pokuty zaplacené jinými bankami, které vydaly podobné objemy RMBS před globální finanční krizí a byly předmětem stejného sporu. Dle hrubého odhadu by se pak částka měla pohybovat mezi čtyřmi až sedmi miliardami dolarů, což odpovídá poplatkům, které platily banky Morgan Stanley a Citi.

Druhý scénář, méně spolehlivý, počítá se slevou garantovanou ministerstvem spravedlnosti americkým bankám. „Pokud by tato sleva byla použita k původnímu návrhu vyrovnání ve výši 14 miliard dolarů, klesla by pokuta na devět až deset miliard dolarů. Celkově je to ale obtížně odhadnout, vidíme možné rozpětí vyrovnání zhruba od pěti do osmi miliard eur,“ dodala Rzepkowská.

 

Newsletter