Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Fidelity: Trump a rozvojové trhy. Je stále do čeho investovat?

K nechuti politických komentátorů, Demokratů a v mnoha ohledech i samotných Republikánů, se Donald Trump stal novým prezidentem Spojených států. Reakce trhů bude pravděpodobně negativní, jelikož Trumpova restriktivní politika v oblasti imigrace a volného obchodu představuje potenciální hrozbu pro růst americké ekonomiky.

Trump jako prezident rovněž vyvolává větší politickou nejistotu a podlamuje důvěru v mezinárodní systém. Ačkoliv lze jen těžko zhodnotit, jak se tato abstraktní rizika promítnou do cen na trzích, nepochybně přinejmenším přispějí k pesimistickým náladám. Nejlepší variantou Tumpova prezidentování je možnost, že jeho snahy bude mařit Kongres, kde se proti některým návrhům postaví pravděpodobně i Republikáni.

„Existuje zde však značné riziko s ohledem na rozvojové trhy,“ je přesvědčen Nick Peters, portfolio manažer Fidelity Investments. „Americký prezident má značný vliv na politiku, která se výrazně dotýká vztahů s tzv. Emerging Markets – jako jsou obchodní tarify a bariéry, uzavření nové smlouvy NAFTA nebo vytváření měnových manipulátorů (což pozorně sleduje Čína nebo Korea). Ačkoliv ekonomická prospěšnost negativní dopady Trumpových kroků omezí, pravděpodobně to nezůstane bez následků – zejména v případě Mexika.“

Reakce dluhopisů? A co obchod s Asií?

„Americké dluhopisy budou možná ze začátku předmětem zvýšených nákupů, které pak začnou klesat s ohledem na očekávané posílení dolaru vůči dalším hlavním měnám,“ míní Bryan Collins, portfolio manažer Fidelity Investments a specialista na oblast dluhopisů s důrazem na asijský region.

Zvýšená pozornost věnovaná fiskálním stimulům by mohla vést ke zvýšení výdajů na infrastrukturu, což je z dlouhodobého hlediska pro americkou ekonomiku pozitivní. Z krátkodobého hlediska by však měkčí inflace a potenciálně vyšší fiskální výdaje v USA mohly vést k poklesu dolaru vůči euru, a právě to by se mohlo podepsat i na asijských ekonomikách.

„Slabší dolar vůči euru by pro asijské ekonomiky mohl být celkově prospěšný, jelikož je tento region závislý na dovozu ropy, což utlumí inflační tlaky,“ je přesvědčen Collins. „Asijský region se tak bude i nadále rozvíjet rychleji než západní země, přičemž většina tamních centrálních bank má stále kapacitu k podpoře růstu prostřednictvím monetárních a fiskálních opatření.“

„Ačkoliv obchod mezi USA a Asií bude z dlouhodobého hlediska o něco méně pozitivní, i nadále zde jsou zajímavé příležitosti pro investování do asijských papírů s fixními výnosy. Asijské cenné papíry s pevnými výnosy nabízí velmi zajímavé výnosy upravené o riziko. Dalším plusem v jejich případě je celková odolnost společností a atraktivní zhodnocení ve srovnání s ostatními třídami aktiv s fixními výnosy,“ dodal Collins.

Ačkoliv sbližování nákladů na financování čínských úvěrů onshore and offshore vedlo k nárůstu emisí v dolarových úvěrových trzích jak pro nové tak stávající emitenty, z technického hlediska by vysoké výnosy asijských a čínských cenných papírů měly zůstat silné, jelikož přetrvává deficit mezi poptávkou a nabídkou. Dluhopisy denominované v čínském renminbi patří mezi nejrychleji rostoucí třídu aktiv – základní cenné papíry jsou velmi kvalitní a méně citlivé k pohybům úrokových sazeb na Západě a existuje zde nízká korelace (onshore i offshore RMB dluhopisů) s ostatními třídami aktiv s fixními výnosy. Navíc „RMB“ jako nejnovější rezervní měna vykazuje nízkou volatilitu a nabízí možnosti diverzifikace v kombinaci s ostatními hlavními měnami.

Newsletter