Cena lithia roste, i když je ho dostatek. Co bude dál?

Když zhruba před dvěma roky odstartoval boom odvětví elektrických automobilů, které se najednou začalo přetahovat o lithiové baterie s výrobci smartphonů a notebooků, cena této komodity se kvůli strachu z nedostatku jejích zásob ztrojnásobila během 10 měsíců na více než 20 tisíc dolarů za tunu. A tento trend se jen tak nezmění. Podle agentury Bloomberg k poptávce přispěje další expanze výrobců elektrovozů, která by se do roku 2030 mohla až ztrojnásobit.

Podle Bloombergu je však zásob lithia stále dost. Analytický tým Bloomberg New Energy Finance se domnívá, že za následujících 12 let se vyčerpá méně než 1 % světových lithiových zásob. Problémem tedy není množství, ale nedostatek dolů, kvůli kterému nestíhá nabídka poptávku. K vyřešení tohoto zádrhelu bude tedy potřeba, aby výstavba nových dolů probíhala rychleji, než tomu bylo dřív.

První odhady pracují s tím, že firmy dominující na trhu s lithiem (např. Tianqi Lithium, SQM, Albemarle, FMC) budou v roce 2030 zásobovat ekvivalent 35 továren Gigafactory, za kterou stojí firma Tesla a která se právě staví v americkém státě Nevada.

Investice do nových dolů by tak dle odhadů analytiků ze společnosti Sanford C. Bernstein mohly dosáhnout rozmezí od 350 miliard až do 750 miliard dolarů.

Pravdou je, že těžaři se v tomto směru pouštějí na poměrně tenký led. Těžba lithia bude v mnoha případech omezená zásahy vlád daného území, což bude zahrnovat například těžební limity. Největší zásoby lithia (zhruba polovina) se nachází v oblasti pouště Atacama na hranici Argentiny a Chile. Tamní pastýři se však obávají možného znečištění a nedostatku vody, které provází těžbu kovu, stejně tak jako i poškození míst, která považují za posvátná.

Těžební společnosti přislíbily, že k 16 stávajícím těžebním sítím jich přidají dalších 20. I přesto však přetrvávají obavy, že nebudou dokončeny dostatečně rychle, aby uspokojily rostoucí poptávku – otevření dalšího nového dolu je naplánováno až na rok 2019. Mark Cutifani, CEO těžební společnosti Anglo American, však počítá s opačným problémem: „Existuje mnoho rozjetých projektů. Ve výsledku tak celá situace skončí tím, že na trhu bude nabídka převyšovat poptávku,“ přepisuje jeho slova agentura Bloomberg.

Ačkoliv mají teď těžařské společnosti problém udržet tempo s poptávkou po lithiu, v cenách Tesly či MacBooku by se to podle Edwarda Spencera, seniorního konzultanta z londýnské agentury CRU International, projevit nemělo. „Cena lithia je naprosto zanedbatelná v porovnání s celkovou cenou vozidla,“ míní Spencer. To nakonec potvrzuje i sám CEO Tesly Elon Musk, podle kterého je lithium pouze „špetkou soli“ v rámci celého výrobního procesu. Hlavní podle něj je, aby v tomto směru byla zabezpečena stabilní nabídka.

Zásoby lithia má také Česko. Těžba lithia v Krušných horách by mohla začít za několik málo let. Od loňského podzimu má všechna povolení k těžbě u Cínovce na Teplicku společnost Cínovecká deponie. Tu ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Lithium chce těžit povrchově. Hlubinou těžbu pak v lokalitě plánuje společnost Geomet, kterou vlastní australský European Metals Holdings (EMH). EMH dříve uvedl, že by uvítal, pokud by do holdingu vstoupil strategický český partner, uvedly České noviny. 

Newsletter