Proč je září pro trhy tak důležité?

První debata kandidátů na amerického prezidenta, summit G20, oznámení o tom, zda se budou zvedat úrokové sazby v USA a tak dále… Září je, co se klíčových událostí týká, naplněné k prasknutí a vůči rizikům, spojeným s těmito událostmi, nemůže být imunní takřka žádná třída aktiv. Je třeba ještě dodat, že tento měsíc je typicky nejhorším pro akcie – ten jediný, ve kterém je střední výnos indexu S&P 500 zpět do roku 1928 negativní, podle Savita Subramanianové z Bank of America Merrill Lynch. V současné době varují i stratégové z Wall Street před koncem neobvyklého klidu, který je pro trhy v srpnu charakteristický.

Payrolls

První velkou události, která září „nakopne“, bude páteční zpráva o srpnových payrolls. Silné číslo by potenciálně připravilo půdu pro zvýšení sazeb americké centrální bance (Fed). Její zasedání je naplánováno na 20 a 21. září. Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v srpnu 177 tisíc nových pracovních míst. Vyplývá to z údajů soukromé organizace ADP, jejíž report bedlivě sledují investoři jako předzvěst k payrolls, které zveřejňuje ministerstvo práce.

Centrální banky

Zasedání Evropské centrální banky je naplánováno na 8. září. ECB bude rozhodovat, co dál v kontextu své politiky kvantitativního uvolňování. Příští zasedání Bank of England je naplánováno na 15. září – analytici dotazovaní agenturou Bloomberg očekávají pouze 6,3procentní pravděpodobnost snížení sazeb na této schůzce. Obavy rostou i kolem Bank of Japan. Ta vyčerpala svůj politický arzenál uprostřed slabého HDP, úporných deflačních tlaků, klesajících zásob státních dluhopisů, které jsou k dispozici ke koupi. BoJ oznámí výsledky komplexního přezkoumání své měnové politiky 21. září, tedy ve stejný den, kdy bude rozhodovat Fed.

Summit G20

Summit G20 se bude konat v termínu 4. – 5. září v Číně. Zaměřit by se měl na otázky kolem globálního růstu a finančního sektoru. Ačkoliv analytici neočekávají žádný koordinovaný plán na úrovni skupiny týkající se velkého fiskálního stimulu, trhy budou pozorně sledovat rozsah, v jakém budou politici hovořit, co se posílení účinnost růstově fiskální politiky obecně týká.

OPEC

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se má sejít v Alžírsku ve dnech 26. – 28. září. Zmrazí produkci či nikoliv? „Nečlenské země, u kterých mnozí analytici očekávali, že nebudou moci produkovat více (například Rusko), stejně jako některé členské země OPEC nadále zvyšují produkci,“ píše Kevin Norrish, ředitel komoditního výzkumu v Barclays. „Zmrazení by tentokrát mohlo pomoci zastavit určitý potenciál dalšího růstu nabídky.“

Břidlicová těžba ropy se nevzdává

Září je také začátkem školního roku na světových primárních kapitálových trzích a analytici očekávají rušné tempo, co se amerických emisí týká a to i navzdory neobvykle silné srpnové nabídce.

Newsletter