Tři běsy investorů: Trump, krach bondů a brexit

Investoři se vracejí zpět k hotovosti. Obávají se velkého výbuchu volatility, který by mohl nastat. Vyplývá to z průzkumu Bank of America Merrill Lynch, jehož se účastnili fund manažeři. Podíl hotovosti v říjnu vyskočil zpět na 5,8 procenta. Dostal se tak na úrovně, na nichž nebyl od hlasování Britů o setrvání v Evropské unii koncem června. Na takových úrovních byl rovněž na podzim v roce 2001 po teroristických útocích 11. září v New Yorku. Dostal se tak na hodnoty, které převyšují úrovně z období krachu Lehman Brothers, strach z grexitu či z doby selhání nastaveného stropu amerického dluhu.

Největší strach mají manažeři z rozpadu Evropské unie, přičemž podle pětiny z nich se jedná o krajní riziko, či málo pravděpodobná událost, která by ale měla podstatné důsledky. Na druhém místě je nováček, a to strach investorů z pádu dluhopisového trhu. Právě toho se obává 18 procent respondentů, ukázal průzkum, který zveřejnila CNBC a také agentura Bloomberg.

A pak je tu třetí nebezpečí, kterým je podle 17 procent manažerů prezidentský kandidát Donald Trump. Většina průzkumů sice ukazuje na to, že miliardář Trump na svou sokyni, bývalou první dámu Hillardy Clintonovou, ztrácí. Do voleb ale stále zbývají tři týdny.

 

 

Pro manažery fondů je Trump jasnou volbou. Dlouhá volatilita, shortované mexické peso a bondy. A nakonec volatilita, na kterou by v případě vítězství republikánského kandidáta sázelo 51 procent respondentů.

Zajímavý je fakt, že zatímco portfolio manažeři se obávají krajních událostí a přesouvají se k hotovosti, přidělené částky k akciím se dostaly na sedmiměsíční maxima, zatímco alokace dluhopisů spadla na desetiměsíční minimum.

Pravdou je, že objem volné hotovosti se dá použít jakožto kontrariánský signál nákupu/prodeje akcií. „Pokud průměrný zůstatek hotovosti dosáhne více jak 4,5 procenta, jde o prodejní signál. Jakmile naopak klesne pod úroveň 3,5 procenta, investoři by měli zvážit nákup,“ cituje Bank of America agentura Bloomberg.

Toto doporučení pak potvrzuje historický vývoj indexu S&P 500. Během tří měsíců po pádu „Dvojčat“ a po referendu o brexitu, tedy v době, kdy hotovost dosahovala úrovní nad 4,5 %, vzrostl zmiňovaný benchmark o 4,1 % v prvním případě, ve druhém pak o 2,4 %.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter