Švejkování XIX. Návrat do současnosti, Assange živ a zdráv

Julian Assange se vynořil z internetové temnoty a uspořádal telefonickou konferenci v rámci mezinárodní softwarové konference v Argentině. Jeho projev byl na videu, zveřejněném Michaelem Trimmem, pravidelně zvukově narušován, a potvrdily se tak četné zprávy nezávislých komentátorů, že se množí problémy s šířením videí na YouTube i sociálních sítích.

Množí se podezření i důkazy o manipulaci Googlu s výsledky vyhledávání (vyhledávač např. nezná slovo „scandal“ ve spojeni s Clintonovou, ačkoliv v těchto dnech jde o jedno z nejzadávanějších spojení, zatímco Yahoo vám s tím pomůže rád), Youtube přepisuje čísla zhlédnutí jednotlivých videí, z nichž některá mají dokonce překvapivě více lajků než zhlédnutí! Twitter vylučuje uživatele na doživotí… Orwellovská pavučina se utahuje.

Julian Assange děkuje za podporu svých ideí a podrobně popisuje postup při zpracovávání materiálů WikiLeaks a jejich zveřejňování. Popisuje také postupné rozplétání jednotlivých kauz: volební manipulace DNC (volebního výboru demokratů), které připravily o jisté vítězství Bernieho Sanderse, potvrzené úmyslné podněcování násilí v kampani, a upřesňuje detaily sofistikovaného vyhledávacího programu „Sarcastic Terminator“, který umožňuje snadné vyhledávání v e-mailech a koordinuje jej s aktuální mediální analýzou. Připomíná, že vyzvali širokou veřejnost k jeho používání. Upřesňuje také prozrazené detaily sofistikovaného prodeje 20% amerických zásob uranu Rusku nynějším šéfem volebního týmu Clintonové Johnem Podestou, jehož korespondence zaplavila internet. Sám John Podesta to popřel, ale jeho vlastní korespondence jej usvědčuje ze lži. John Podesta je také vlastníkem 75 000 akcií jedné ze zúčastněných společností.

Assange tvrdí, že Hillary Clintonová v podstatě oblafla všechny velké hráče establishmentu včetně velkých bank v čele s Goldman Sachs, neokonzervativce, investiční společnosti a zbrojařské společnosti, americkou střední třídu i většinu médií.

 

 

Popisuje plány clintonovského tábora, opět potvrzené zveřejněnými e-maily, označit jej za ruského agenta a dokonce za pedofila, a tvrdí, že dokumenty s touto pomluvou byly předány OSN a britským soudům francouzskou společností Tod & Claire z Texasu. Popisuje také zvyšující se tlak americké i britské administrativy na ekvádorskou ambasádu i vládu za účelem zastavení publikovaní dalších materiálů WikiLeaks, a s tím související rozpory v ekvádorské vládě a parlamentu.

WikiLeaks publikují miliony materiálů ročně, většinou z Francie, Německa, Norska, Holandska, ale i dalších evropských zemí. V Ekvádoru nepublikují, a to z toho prostého důvodu, že ceny služeb jsou v Evropě nižší.

Assange jednoznačně odmítá, že by publikace informací WikiLeaks byly zasahováním do amerických prezidentských voleb. Podle něj je zveřejňování informací integrální součástí samotného volebního procesu. Média mají povinnost publikovat pravdivé informace i své názory na současné dění. Bez svobody informovat nemohou existovat svobodné volby. V podstatě tedy, podle Assange, sledujeme Obamu, jak přebírá kontrolu nad americkou administrativou a používá vládu k potlačování a umlčování pravdivých kritických informací, zveřejněných WikiLeaks a čtenými velkou částí americké populace.

Situaci nezlepšují ani mainstreamová média (s čestnou výjimkou Fox News, i když…), patřící ve velké většině stoupencům Clintonových, jejichž novináři otevřeně lživě podporují Hillary Clintonovou a informace WikiLeaks tvrdě ignorují, často sami pod pohrůžkou vyhazovu. Google prokazatelně manipuluje výsledky vyhledávání a upozaďuje či rovnou zneviditelňuje negativní informace o šokujících skandálech Clintonové a celého výboru Demokratické strany, Youtube přetáčí čísla sledovanosti a maže nejen videa, ale i celé kanály.

 

 

Julian Assange vyslovil pochopitelný nesouhlas se svým náhlým odpojením od internetu, ale zároveň vyjádřil své pochopení, neboť Ekvádor dodržuje, podobně jako většina menších zemí, zásadu nevměšování, čehož mocné státy zneužívají ke vměšování vlastnímu. Ekvádorské volby se budou konat příští rok a Ekvádor čelí intenzivnímu tlaku americké i britské administrativy. Julian Assange tvrdí, že USA tohoto faktu využívají k tvrdému stupňování tlaku na Ekvádor (Kerry) a k útokům na jeho osobu jako na jediného ideologického vůdce WikiLeaks. Tuto situaci nezměnila ani únorová rezoluce OSN o nezákonnosti jeho zadržování.

Vyjadřuje potěšení z toho, že se publikování WikiLeaks po odpojení nezastavilo ani na jediný den a že náhradní plán fungoval bez chyby, ale pesimisticky předpovídá nástup Hillary Clintonové na prezidentský stolec, neboť za ní stojí demokratický i republikánský establishement. Upozorňuje, že pokaždé, když se Donald Trump v průzkumech přiblížil k 50%, což se stalo v průběhu kampaně dvakrát, v obou případech na něj média vytáhla předem připravenou aféru, a mediální bombardování neustalo, dokud jeho čísla opět o něco neklesla.

Upozorňuje na dva základní důvody: za Clintonovou stojí velký bussines a mediální korporace, patřící velkým bankám, které na ni spoléhají, a pak existuje i důvod společenský: Donald Trump pro snobskou část voličů reprezentuje tzv. „white trash“ a obávají se, že spojení s ním by mohlo negativně poznamenat i jejich vlastní společenské postavení. Vzhledem k proklamovanému americkému rovnostářství a faktu, že se jedná o prezidentského kandidáta, se tento důvod jeví poněkud absurdní, ale americká společnost má také svá „specifiká“. Z téhož důvodu můžeme pozorovat zdánlivě nepochopitelné a často hysterické odmítání části americké veřejnosti se vůbec zabývat tím, co Donald Trump říká, a to se týká zejména sirotků Bernieho Sanderse.

 

Julian Assange vyjadřuje přesvědčení, že WikiLeaks mají na americkou veřejnost extrémně pozitivní dopad. „Poprvé v americké historii můžeme sledovat pohyb struktur moci směřujících k jejímu převzetí, a to takřka v přímém přenosu. Odhalují se osobní vlivy, mocenské kartely i spojenectví clintonovského týmu. To postupně mění vnímání politiky americkou veřejností.“ Uvidíme, zda to půjde dostatečně rychle. Lidé si všeobecně neradi přiznávají, že se nechali zmanipulovat…

Jako bezpečnostní expert se domnívá, že elektronické volby jsou bláznovstvím, a to zejména ve volbách celostátních, kdy se jedná o dělení opravdové moci, neboť absolutně není možné zaručit kontrolu veřejností a celý volební proces je velmi snadné zmanipulovat. Následné audity jsou většinou k ničemu. Vítěz má moc již k dispozici a její zpochybňování nemívá valné výsledky, jak je z historie dobře známo.

Promlouvá k pracovníkům v elektronice (to budou asi ajťáci), a formuluje jejich historickou příležitost nebýt jen užitečnými idioty, za které je považuje většina šéfů korporací, ale stát se inteligentními a schopnými pracovníky, kteří rozumí nejen svým schopnostem, ale také možnostem jejich uplatnění, a nebojí se aktivně participovat na formulaci budoucnosti v computerizovaném světě. My bychom to interpretovali jako takovou malou výzvu ke spolupráci…

Dále hovoří o snaze prosadit vlastní pravidla. Jako příklad uvádí myšlenku „free software“, a považuje za nemravné jeho používání a zneužívání Googlem a dokonce masívně i vládními agenturami v čele s NSA.

Na závěr podtrhuje neetické jednání korporátních médií a selhání mainstreamových novinářů. Upozorňuje na nutnost zkoumání WikiLeaks širokou veřejností, neboť různé mediální skupiny mají také různé zájmy a informace filtrují podle vlastních potřeb. Jeho vystoupení podtrhuje faktickou fúzi médií s clintonovskou kampaní.

S potěšením kvitujeme, že Juliana před nějakou dobou navštívila osobně i Pamela Anderson, jeho pesimismus nesdílíme a věříme, že se po Trumpově neodvratném zvolení vše v dobré obrátí. K tomuto přesvědčení jsme dospěli po zjištění, že kandidátu Donaldu Trumpovi, vedle Clinta Eastwooda, kryje záda náš oblíbený neporazitelný Chuck Norris!

Newsletter