Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Dvoumístné výnosy? Můžete jim dát sbohem

Investoři mohou dát vale vidině dvoumístných výnosů. Naprostá většina z nich bude mít co dělat, aby se dostala alespoň na 6 %, a to během příštích pěti let. Takto nevalně představila svůj dlouhodobý výhled americká společnost BlackRock. Kde vidí její experti příležitosti? A čemu se naopak vyhnout?

„Náš pětiletý výhled ohledně výnosů investičních aktiv se od doby finanční krize posouvá do stále nižších čísel,“ přepisuje slova Richarda Turnilla, hlavního investičního stratéga BlackRock, agentura Bloomberg. „V prostředí zhoršujícího se vývoje globální ekonomiky, extrémně uvolněné měnové politiky a rostoucích valuací jsme osekali naše očekávání především v případě většiny dluhových aktiv.“

V rámci širšího spektra cenných papírů s očekávaným anualizovaným výnosem následných pěti let se nad 6 % dostaly pouze dvě oblasti, a to akcie rozvojových trhů a alternativní investice segmentu private equity.

Nejhůře na tom naopak budou ti investoři, kteří mají v držení americké státní dluhopisy. V jejich případě se v rámci sledovaného časového rámce očekává každoroční propad o jedno procento s tím, jak se jejich výnosy odrazí od aktuálně nízkých úrovní. Z hlediska širšího záběru se dostáváme, byť jen o málo, k lepšímu číslům. Zhruba 10 % světových bondů by mohlo vykázat zhodnocení o (případně lehce nad) 3 %.

Z oblasti rizikovějších aktiv stojí za zvážení ta dluhová z rozvojových trhů. Státní dluhopisy vůbec pak i nadále mohou hrát svou diverzifikační roli, investoři se ovšem musí připravit na vyšší náklady.

V případě amerických akcií je vinou vysokých valuací nutná obezřetnost. O něco atraktivnější jsou proto ostatní trhy, avšak ne zcela bez rizika. Zmínit je možné například Indii. Evropa je na tom pak o něco hůře, což je vina odhlasovaného odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Newsletter