Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Kocovina amerického trhu práce. Dolar nad 1,13 za euro

Americký trh práce dnes výrazně zklamal a špatná data nabízejí vysvětlení, proč Fed s utažením měnové politiky (resp. zvýšením sazeb) tolik otálí. V září totiž americká ekonomika vytvořila zásadně méně nových pracovních míst proti očekáváním. Míra nezaměstnanosti i tak setrvává nízko. Dolar bezprostředně po zveřejnění nejdůležitějších čísel týdne umazal veškeré dnešní zisky a prudce spadl k euru nad 1,1300 EURUSD.

V americké ekonomice celkem vzniklo (mimo zemědělský sektor) 142 tisíc pracovních míst, což je výrazně za odhady analytiků, kteří vesměs předpovídali číslo nad 200 tisíc, které by bylo v souladu se středečním údajem soukromé agentury ADP (ta přitom mapuje pouze soukromý sektor). Co víc, slabé číslo za předchozí měsíc srpen (173 tis.) bylo upraveno výrazně níž na 136 tisíc.

ADP: Soukromý sektor americké ekonomiky v září vytvořil 200 tis. míst

Ačkoli míra nezaměstnanosti podle zprávy ministerstva práce setrvává nízko na úrovni 5,1 procenta, jiný údaj přihlížející k lidem pracujícím na částečný úvazek i k těm, kteří se o nalezení zaměstnání přestali snažit, nicméně uvádí 10procentní nezaměstnanost. Je navíc třeba dodat, že velikost pracovní síly je nejmenší od začátku roku a míra participace (podíl ekonomicky aktivních osob na dospělé populaci) v září klesla na 62,4 procenta, nejnižší úroveň od října 1977.

Negativní vyznění dnešního reportu doplňuje stagnace mezd. Hodinový výdělek minulý měsíc proti předešlému klesl v průměru o jeden cent na 25,09 dolaru. Meziroční tempo růstu zůstalo na 2,2 procenta, což je stále výrazně pod úrovní 3,5 procenta, kterou ekonomové spojují se stavem takzvané plné zaměstnanosti.

Čísla z trhu práce jsou klíčovými faktory v rozhodování centrální banky o načasování (po téměř deseti letech prvního) zvýšení úrokových sazeb. Přes několikero vyjádření představitelů Fedu, že možnost zvýšení sazeb do konce letošního roku je stále ve hře, většina aktérů na trhu již sází na pozdější termín. 

Newsletter