Kam teče zlato? Pět největších světových dovozců

Kde se těží zlato, možná víte. Ale kam potom vlastně míří? Podívejme se na pět zemí, do kterých se v loňském roce zlatých cihel dovezlo absolutně nejvíc. Tento opravdu zajímavý přehled sestavil server The Mottley Fool.

  1. Švýcarsko

Největším světovým dovozcem zlata bylo ve čtyřech z pěti posledních let Švýcarsko. V loňském roce si pro sebe nárokovalo 24,4 % celosvětových dovozů tohoto drahého kovu. Ale pozor – země byla posledních pět let v řadě zároveň také největším zlatým exportérem. To ukazuje, že Švýcarsko je v tomto oboru jedním velkým překladištěm.

Diamantový průmysl se chystá cílit na mileniály

Ve Švýcarsku se také nachází čtyři z pěti největších závodů na zpracování zlata. Například Valcambi SA, vedoucí švýcarský zpracovatel, jehož vlastníkem je Newmont Mining Corp., zpracuje ročně až 1400 metrických tun drahého kovu.

Důležitost Švýcarska ve zlatém odvětví dokazují i data US Geological Survey, podle kterých bylo loni celosvětově vyprodukováno celkem 3100 tun zlata. Z toho dovezlo Švýcarsko 2716 tun, tedy 88 procent.

  1. Čína

Čínský apetit na žlutý kov výrazně roste zejména od té doby, co vláda v roce 2004 zrušila zákaz soukromého vlastnictví zlata. Jen v loňském roce si Čína dovezla ze zahraničí zlato za 64 miliard dolarů, v roce 2015 dokonce předstihla Švýcarsko a ocitla se na první příčce.

Na rozdíl od Švýcarska se však svých dovezených zlatých cihel převážně drží. Loni vyvezla zlato v hodnotě „jen“ 1,2 miliardy dolarů. Důsledkem toho je fakt, že byla říše středu koncem roku 2016 bohatší o 62,7 miliard dolarů ve zlatě, čímž se dostala na nejvyšší příčku, co se zlaté obchodní bilance týče.

Když investor vidí „zeleně“ a neřídí se heslem „po nás potopa“

Poptávka po zlatých cihlách a mincích v Číně loni rostla třetí rok v řadě. Podle údajů World Gold Council je čínská poptávka po zlatých cihlách nyní nad svým pětiletým průměrem. Spekuluje se přitom, že čínský hlad po tomto kovu v letošním roce zůstane stejně silný. V červnu agentura Bloomberg informovala o tom, že poptávka po zlatě roste jednak kvůli obavám o trhy s nemovitostmi, akciemi a dluhopisy, jednak kvůli nepříliš pozitivnímu výhledu pro jüan a také vzhledem ke snahám vlády snižovat úroveň zadlužení ve finančním systému.

 

  1. Velká Británie

I přes třípocentní meziroční pokles na trhu šperků se Velké Británii loni podařilo v dovozech zlata dostat zpět do první pětky. A to poté, co v roce 2015 spadla na šesté místo.  

Na zvýšenou poptávku po žlutém kovu měl nepochybně vliv brexit. Zatímco mezi lety 2012 a 2015 činily britské dovozy zlata v průměru 14,9 miliard dolarů, v roce 2016 země dovezla téměř čtyřnásobek – zhruba 58 miliard dolarů.

Ryba (Golden Gate): Doporučuji stříbro. Se zlatem podraží o 5 %

V letošním roce by měly být dovozy, vzhledem k přetrvávající nejistotě ohledně průběhu brexitu, srovnatelné s loňskem. Již v prvním čtvrtletí letošního roku britský trh se zlatými cihlami a mincemi podle World Gold Council dosáhl své nejvyšší úrovně od 2Q 2013.

  1. Hongkong

Hongkong, přezdívaný jako perla orientu, se na celosvětově dovezeném množství zlata v loňském roce podílel 8,7 %. Tato čínská autonomní oblast přitom dovezla 42 % svého zlata ze Švýcarska. S velkým odstupem druhým největším obchodním partnerem, co se zlatých dovozů týče, bylo pro Hongkong Rakousko, které tvořilo 17 % jeho dovozů.

Do Hongkongu v loňském roce dorazilo 842 tun zlata, ale zjevně se zde dlouho neohřálo. Hongkong totiž zároveň loni vyvezl 1337 tun, z čehož šlo 65 % do Číny.

  1. Indie

Z šesté na pátou příčku mezi největšími světovými dovozci zlata se v loňském roce posunula Indie. Trh se zlatem zažíval v témže roce divokou jízdu. Výrazná volatilita byla způsobena z velké části prohlášením vlády, že z oběhu stáhne bankovky v nominální hodnotě 500 a 1000 rupií. Poptávka po tomto oznámení sice výrazně vzrostla, ale šlo jen o dočasný efekt. Celková poptávka po zlatě v Indii naopak klesla na nejnižší hodnotu od roku 2009.

Někteří analytici očekávají, že se Indie z nízké poptávky po zlatě zotaví, což by mohlo podpořit růst dovozů. Spotřebitelská poptávka v loňském roce činila 666 tun, což je daleko za průměrnou roční poptávkou v posledních pěti letech, která dosahovala 846 tun. Nicméně podle odhadů World Gold Council by měla do roku 2020 vzrůst na 850 až 950 tun.

Závěr

Ať již jde o politické události, jako je brexit, nebo snahy o remonetizaci, jako tomu bylo v Indii, budou mít jednotlivé státy stále důvody k tomu, vytvářet si zlaté rezervy. A i když takovéto události mohou hýbat s cenami tohoto drahého kovu nahoru i dolů, dlouhodobého investora to nemusí nijak znepokojovat, píše server společnosti, která se zaměřuje na poskytování finančních služeb a poradenství. Měl by je brát jako přirozenou vlastnost trhu se zlatem, nikoli jako důvod k okamžité reakci.

Základem investování do zlata je podle něj pochopení toho, že bude docházet k prudkým výkyvům v jeho cenách. Ty mohou být způsobeny událostmi, jako je například změna dovozního chování země, nicméně dlouhodobý investor by si takovýchto výkyvů neměl všímat a držet si kurz.

Pro které země je levná ropa největší katastrofou?

Newsletter