Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Manažeři fondů se bojí selhání politiky centrálních bank

Fondy krátí alokované prostředky v evropských a japonských akciích. Podle průzkumu Bank of America-Merrill Lynch totiž mezi manažery fondů rostou obavy, že politika kvantitativního uvolňování centrálních bank selže.

Průzkum také zjistil, že manažeři vnímají „kvantitativní selhání“ jako největší riziko, obavu, která se částečně odrazila v odklonu z japonských akcií. Tři procenta správců fondů jsou v dubnu na své alokace v japonských akciích „underweight“.

 

Bank of Japan doposud provedla několik kol masivního kvantitativního uvolňování. To však nenaplnilo kýžený cíl dodat impuls hospodářskému růstu. Na konci ledna sáhla centrální banka k negativní úrokové politice. Trhy se však nezachovaly podle očekávání – Jen neoslabil, naopak posílil a „stáhl“ akcie.

Našlo Japonsko lék pro svou ekonomiku? Pomoci má turismus

Evropští manažeři fondů by mohli své kolegy ze země vycházejícího slunce následovat, uvedl průzkum. Ačkoli byla Evropa vnímána jako globálně nejatraktivnější oblast, alokace klesly. Počet manažerů fondů, kteří byli na akcie eurozóny „overweight“, oproti minulému měsíci klesl.

Průzkum zjistil, že správci fondů investujících v Evropě, kde Evropská centrální banka uplatňuje podobnou monetární politiku, mají obdobné starosti jako manažeři z Japonska. Až 55 procent evropských správců fondů uvedlo, že měnová politika Evropské unie byla až „příliš stimulující“.

Důvěra ve schopnost stimulů, jakožto hlavního zdroje evropského hospodářského růstu, klesla v dubnu na 15 procent z březnových 24 procent, uvedl průzkum. Pouze šest procent správců očekává, že evropská ekonomika v příštích dvanácti měsících posílí.

Svět i česká ekonomika porostou pomaleji, tvrdí MMF

Newsletter