Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Konec éry bitcoinu? Nová kryptoměna je ještě bezpečnější

Blíží se konec éry bitcoinu? Pravděpodobně ne, ale jeho prvenství z hlediska oblíbenosti může být v ohrožení. Svět digitálních měn totiž objevil „novinku“, jejíž úroveň anonymity je prý mnohem větší než u (zatím) více využívaného kolegy. Nejlépe o celé situaci svědčí nedávný cenový boom dosahující více jak čtyřnásobku předchozích úrovní. O jakou měnu tedy jde? Seznamte se s Monerem

Monero vzniklo v roce 2014 a je spojováno s ještě větší úrovní anonymity, než je tomu v případě bitcoinu. K cenovému růstu z posledních dní přispěla především informace o dalším rozšíření této kryptoměny. Server AlphaBay totiž minulý týden ohlásil, že v rámci své existence na dark webu začne od září přijímat vyjma bitcoinů i Monero. V návaznosti na to se cena měny vyšplhala až téměř k 10 dolarům za kus. Celková hodnota v oběhu se pak zvýšila z 25 milionů dolarů z minulého měsíce na 100 milionů.

„Vzhledem k poptávce ze strany uživatelů a k bezpečnostním prvkům digitální měny Monero jsme se rozhodli ji přidat do našeho tržního prostředí,“ přepisuje Bloomberg vyjádření serveru AlphaBay. „Očekáváme, že se tento krok projeví v nárůstu její ceny, tudíž pokud jste investor, nastal ten pravý čas pro nákup.“

Bitcoin umožňuje svým uživatelům volný pohyb finančních prostředků, přičemž k ověření pravosti každého obchodu slouží samotná síť těžařů. Pravdou ovšem je, že soukromí začalo být v tomto případě ohroženo s tím, jak se světové vlády snaží zlepšit svou schopnost sledování transakcí a následného vypátrání konkrétních účtů, které byly použity pro konverzi „běžné“ měny a bitcoinu.

Monero funguje na stejném principu využívání sítě těžařů, kteří ověřují jednotlivé transakce, k tomu však navíc mixuje hned několik transakcí dohromady, aby tak bylo obtížnější dopátrat se původu financování. K ještě vyššímu zabezpečení pak slouží vytvoření duálních bezpečnostních adres, které třetí straně ztěžují možnosti identifikovat příjemce konkrétní platby.

„Pro jakékoliv dva výstupy stejné nebo odlišné transakce nejste schopni dokázat, zda byly zaslány té samé osobě,“ řekl pro Bloomberg Riccardo Spagni, jeden z developerů měny Monero. „U takto vytvořeného mixu obchodů je nemožné jasně říci, z které transakce z celé skupiny pochází konkrétní vstup, jelikož se zdá, že pochází ze všech.“

Na základě toho si Monero získalo velkou spoustu fanoušků. Jedním z nich je například Roger Ver, milionář a jeden z prvních bitcoinových investorů. Dle jeho slov tvoří nová digitální měna významnou složku jeho portfolia, která je dokonce největší ze všech kryptoměn od doby vzniku bitcoinu.

Banky osekávají FX náklady. Na scénu přichází (opět) blockchain

„Monero a jeho protokol poskytuje velmi vysokou úroveň zabezpečení soukromí, což je jeho velkou výhodou,“ sdělil Ver pro Bloomberg. „V případě bitcoinu už totiž musíte být velice, ale opravdu velice opatrní, pokud si chcete udržet veškerou anonymitu.“

I přes všechen tento humbuk je Nomero až pátou nejvyužívanější digitální měnou. Pravdou je, že její rozšíření jakožto platebního prostředku na tzv. dark webu její oblíbenost s nejvyšší pravděpodobností ještě zvětší.

„Jsem přesvědčen, že se Nomero stane terčem zájmu mnohých matematiků a kryptografů,“vyjádřil se k tématu Arthur Hayes, zakladatel bitcoinové burzy BitMEX, jejíž Moneru futures se během minulého týdne staly obrovským trhákem. „Nelze zatím říci, zda tvrzení o jeho úrovni zabezpečení ustojí všechnu tu pozornost a výzvy s ní spojené. Pravdou ale je, že tato novinka poměrně silně rozbouřila vody světa digitálních měn, což přilákalo některé velké hráče, jako je například sám Roger Ver.“

Newsletter