Věštba Deutsche Bank: Propad všeho, od trhů přes zisky

Páteční propad trhů vyvolal vlnu pesimismu, která se, stejně jako samotný pád, přelila, zatím jen krátkodobě, do nového týdne. Jedním z prvních pesimistů byla společnost Deutsche Bank. Podle ní se investoři mohou připravit nejen na propad trhů, ale rovněž i na výrazné osekání očekávaných zisků amerických společností.

Jedním z oblíbených indikátorů, které banka v rámci predikce vývoje sleduje, je poměr ukazatele trailing PE indexu S&P 500, reflektujícího zisky zmiňovaného benchmarku za posledních dvanáct měsíců, a tzv. indexu strachu Vix. Podle hlavního akciového stratéga Duetsche bank Davida Bianca tak byla situace minulého týdne doslova „tichem před bouří“, která se aktuálně hlásí o slovo.

Výprodej na trzích přitvrzuje. Po Wall Street Asie, Evropa, ropa,…

Podle stratéga je rok 2016 charakteristický téměř nulovým růstem ukazatele očekávaných zisků na akcii indexu S&P 500, který je navíc doplněn minimální volatilitou měřenou indexem Vix. Na základě toho se poměr obou těchto ukazatelů dostal na „manické“ fáze signalizující nadcházející propad. Této úrovně bylo dosaženo již 7. září, tedy těsně před pátečním propadem. Na základě toho tak banka očekává korekci S&P 500 o zhruba 8 až 10 %.

Nejsou to však pouze akciové trhy, o které se Deutsche Bank obává. Dlouhodobým problém jsou i zisky amerických společností. Podle Biancových odhadů výsledky třetího kvartálu nikterak pozitivně nepřekvapí, což firmy donutí k výraznému osekání vlastních očekávaní pro rok 2017.

„Námi sledovaný indikátor zisků signalizuje minimální, případně dokonce nulový růst zisků na akcii za třetí kvartál ve srovnání s tím druhým,“ přepisuje slova studie Deutsche Bank server Zero Hedge. „Zisk na akcii indexu S&P 500 odhadujeme za 3Q 2016 kolem 30 dolarů, neboli o zhruba 1 % níže než minulý rok. Během první poloviny 2017 by se úroveň čtvrtletního EPS měla udržet mezi 30 až 31 dolary za předpokladu, že by na ropném trhu nedošlo k výraznému růstu cen.“

Mezi další argumenty pesimistického výhledu patří i vybrané makroekonomické indikátory americké ekonomiky. Příkladem budiž propad indexu ISM sektoru průmyslu pod úroveň 50 bodů, který byl doplněný o záporné tempo růstu jádrových objednávek kapitálového zboží.

Jaký je tedy Biancův verdikt? „Pro třetí kvartál očekáváme propad zisků na akcii především v sektoru financí, zbytného a nezbytného spotřebního zboží a v průmyslu. Predikované EPS indexu S&P 500 by tak za celý rok 2017 mělo klesnout ze 130 dolarů od pásma 125 až 130 USD.“

 

Newsletter