Ukrajinský velvyslanec nepodporuje masový přísun Ukrajinců do ČR

Problémy s vyřizováním pracovních víz pro Ukrajince, na které opakovaně upozorňují českou vládu tuzemské firmy, jsou podle nového ukrajinského velvyslance v Česku Jevhena Perebyjnise záležitostí českých úřadů. Řekl to v rozhovoru pro ČTK. Dodal, že by byl raději, kdyby Ukrajinci pracovali doma a nemuseli hledat práci v zahraničí.

„Pro mne by bylo ideální, kdyby Ukrajinci zůstávali doma, protože i u nás doma máme hodně práce. Ale je to realita, že někteří lidé odjíždějí za prací do zahraničí a Ukrajina není jediný stát, který se setkává s takovým problémem,“ uvedl velvyslanec, který úřad převzal letos v lednu.

Podle Hospodářské komory by české firmy potřebovaly obsadit až 140.000 volných pracovních míst. Většinou jde o středně a nízko kvalifikované profese. Česká vláda podporuje několika programy migraci kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Firmy si ale stěžují na to, že zaměstnávání Ukrajinců je zdlouhavé kvůli špatně fungujícímu systému a také nedostatečnému personálnímu obsazení konzulátů. Ministerstvo zahraničí proto nedávno posílilo konzulát ve Lvově a zvýšilo počet přijatých žádostí o víza. V médiích se v souvislosti s vyřizováním pracovních víz objevují také informace o vízové mafii.

„Těžko říct, kolik zahraničních pracovníků potřebuje český trh. Já ale nejsem příznivcem masového odchodu Ukrajinců do zahraničí,“ řekl Perebyjnis. O problémech s vyřizováním dokumentů ví pouze se sdělovacích prostředků. „Pokud vím, česká strana se na ukrajinské právní orgány neobrátila ohledně toho, že by případně existovaly nějaké problémy s podvodníky na ukrajinské straně, kteří by zasahovali do tohoto systému,“ dodal. Obecně však podle něj platí, že pokud je systém jednoduchý a transparentní, nedává příležitost pro korupci.

V posledních týdnech se velvyslanec věnoval problémům s nelegálním zaměstnáváním Ukrajinců v Česku. Razie cizinecké policie odstartoval případ společnosti Rohlik.cz, pro kterou ukrajinští občané pracovali na polská víza. Své krajany vnímá Perebyjnis jako oběti situace. „Myslím, že česká policie by měla v první řadě stíhat ty, kdo Ukrajince tlačí k porušení zákona – například ty zprostředkovatele z polské a ukrajinské strany. Protože Ukrajinci často nevědí, že nesmějí s polským vízem jít do České republiky,“ prohlásil diplomat.

O vyhoštění stovek Ukrajinců velvyslanec mluvil s představiteli českého ministerstva vnitra. Problém nicméně považuje za českou záležitost, do které nevstupuje. „Když česká strana potřebuje v souvislosti s touto otázkou nějakou pomoc, abychom se dohodli ohledně společného postupu, jsme připraveni jednat,“ poznamenal. Dodal, že ambasáda nedostala kvůli vyhoštění za práci na polská víza žádnou stížnost.

Newsletter