Švejkování IX. Všichni na Trumpa! Eastwood zasahuje

Nejvýraznější okamžik sjezdu Demokratů, projev otce padlého muslimského amerického vojáka, se stal pořádným klackem na Donalda Trumpa. Syn Khizra a Ghazaly Khanových, kapitán Humayun Khan, muslimského vyznání, obětoval v Iráku v roce 2004 svůj život za záchranu svých druhů, když se snažil zabránit vozidlu sebevražedného atentátníka v útoku na jeho jednotku, která zrovna obědvala. Jeho hrdinství je nezpochybnitelné, a jeho rodina je považována za “Gold Star Familly” (rodiny padlých amerických vojáků), jež jsou považovány za nedotknutelné. Ne ovšem Trumpem.

Nevhodná narážka na nerovnoprávné postavení žen v muslimském světě (Khanova žena veřejně nemluvila, a Trump tweetnul, že jí možná mluvit nebylo dovoleno) způsobila zemětřesení.

Bez ohledu na to, že ženy opravdu mají v muslimském světě nerovnoprávně postavení (a sem-tam nějakou znásilní nebo ukamenují, například v Saúdské Arábii, která si Hillary přímo platí prostřednictvím Clinton Foundation), a že pan Khan zaútočil na Trumpa zcela neoprávněně, zneužívaje svého postavení “nedotknutelného”, které Donald Trump právě z tohoto důvodu nerespektoval.

Médií prolétlo Khanovo tvrzení, že kdyby v době, kdy se do USA s rodinou stěhovali, platila opatření, navrhovaná dnes (jako dočasná) Donaldem Trumpem, jejich rodina by neprošla vetovacím (prověřovacím) procesem a Amerika by neměla svého hrdinu. Nikdo se neodváží špitnout, že v tom případě by ovšem jejich syn byl pravděpodobně ještě naživu. Na spekulace typu “kdyby” máme v češtině jedno výstižné a politicky velmi nekorektní rčení… ještě, že ho Trump nezná – to by byl teprve cirkus!

Pan Khan, mávající při svém proslovu na pódiu (před 50 tisíci lidmi v aréně a miliony diváků u obrazovek) kapesním vydáním americké ústavy, veřejně vyjádřil své pochyby o tom, zda Donald Trump vůbec četl americkou ústavu. Přestože smrt statečného vojáka neměla s Trumpem nic společného, média vyhlásila něco jako “kobercový nálet” na Trumpa, a dnes by od něj pes kůrku nevzal.

 

 

Khanova absurdní výtka Donaldu Trumpovi, který prý sám pro vlast nic neobětoval, zní v kontextu téměř jako výzva k lidským obětem. Pan Khan svého syna přece také “neobětoval”, voják a hrdina Humayun Khan byl svéprávným a statečným člověkem, který se rozhodl sám za sebe.

Televizní gesto pana Khana sugeruje, že toto hypotetické opatření zákazu vstupu muslimů do země odporuje ústavě USA. Neodporuje: Immigration and Nationality Act z r. 1952 dává prezidentovi pravomoc zakázat vstup jakémukoliv cizinci nebo skupině cizinců, které považuje za hrozbu USA, a to kdykoliv a z jakéhokoliv důvodu.

Vetovací (prověřovací) proces imigrantů je sám o sobě docela legrační téma. Ředitel CIA John Brennan i ředitel FBI James Comey opakovaně veřejně prohlásili, že žádný oficiální vetovací program de facto neexistuje, protože prostě není co prověřovat: osoby z druhého konce světa bez dokumentů v jejich databázích nejsou. Vládní administrativa i média mlžily veřejným blábolením o probíhajícím “vetovacím procesu”, ale až po důkladné konfrontaci vyšlo najevo, že mluví o jakýchsi “kontrolách” ze strany OSN. Tím ovšem zmátli i moderátora, protože o případných kontrolách uprchlíků ze strany OSN nic neslyšeli ani novináři. Pro americkou veřejnost, kterou Julian Assange pravidelně informuje o tom, jak jejich vláda špehuje úplně všechno a všechny, je náhlý absolutní nedostatek informací překvapivý. Plány Hillary Clinton na otevřené hranice a další masivní import syrských uprchlíků to ale neovlivnilo.

Server Breitbart upozornil na fakt, že těsně po incidentu byly z internetu odstraněny webové stránky právnické firmy pana Khana, která se zabývala mimo jiné také obstaráváním víz ilegálním imigrantům a dalších právnických služeb pro tuto skupinu. Její specializací bylo zařizování přistěhovaleckých víz EB5 movitým klientům, obvykle z Blízkého Východu.

Tento program (EB5) je spojován s velkým korupčním potenciálem. Předseda amerického právního senátního výboru, republikánský senátor Chuck Grassley, ve své zprávě z února 2016 zmiňuje několik zdokumentovaných případů jeho zneužití a upozorňuje na interní memo Úřadu pro vnitřní bezpečnost, které varuje před infiltrací ze strany íránských operativců a upozorňuje na zvýšené nebezpečí zneužití v oblasti citlivých technologií, ekonomické špionáže, investičních podvodů, nedovoleného financování a praní špinavých peněz.

 

 

Breitbart pokračuje informacemi z veřejných zdrojů i z Khanových vlastních, dnes už neexistujících webových stránek, podle kterých Khan také pracoval deset let pro firmu Hogan & Hartson—dnes Hogan Lovells LLP— která jej přímo spojuje s vládou Saúdské Arábie a s Clintonovými. Přes Trumpovy opakované výzvy Clinton Foundation odmítá vrátit přijatých odhadovaných 10-25 milionů dolarů, které od Saúdské Arábie přijala v době, kdy tato firma zastupovala Saúdskou Arábii v USA. Jedná se o stejnou firmu, která se stará o daňová přiznání Hillary Clintonové.

Nic z toho pochopitelně neomlouvá netaktnost poněkud buransky působícího kandidáta, záludné úmysly a propojení jsou ale jasně indikovatelné spíše na druhé straně.

Mediální tornádo zastavil až nesmiřitelný Clint Eastwood, který prohlásil mediálně hlasitě pro Esquire (a byl pobaveně citován v Guardianu v rubrice “Film”), že to, co je dnes vytýkáno Trumpovi jako rasismus, za jeho vlastního mládí žádný rasismus nebyl, a že Trump už stejně napovídal spoustu hloupostí, a završil to drsnou radou: “Just fucking get over it. It’s a sad time in history.” (Vybodněte se sakra na to. Panují smutné časy.) Završil to oznámením, že v zemi vládne “pussy generation” a “kiss-ass generation”. Překladu netřeba…

Donald Trump, kterému prozatím chybí politické instinkty a který se ocitl pod “nukleárním mediálním útokem”, sklapnul paty a začal se chovat aspoň trochu “prezidentsky”: oznámil svou podporu republikánským kandidátům Paulu Ryanovi z Wisconsinu, arizonskému senátorovi Johnu McCainovi a senátorce Kelly Ayottové z New Hampshire v nadcházejících volbách.

Zcela neprezidentsky se zachoval prezident Obama, který se do Trumpa strefoval z druhého konce planety přímo z tiskové konference v Singapuru, kde měl jednání se singapurským premiérem. Toto gesto bylo široce komentováno jako velmi nevhodné, a na tiskové konferenci po další ostudě, kdy na jeho administrativu prasklo, že čtyři zajaté Američany vyměnili s Íránem za vrácení čtyř set milionů v roce 1976 zadržených dolarů, se Obama zmínkám o Trumpovi poměrně bedlivě vyhýbal.

Na otázku, proč byly peníze ve švýcarské a jiných měnách transportovány nočním neoznačeným letadlem, v tajnosti a v hotovosti, odvětil, že je to proto, že USA s Íránem nemají bankovní platební kontakt, a to kvůli mezinárodnímu embargu. Fox News a nezávislá média se mohou postavit na hlavu a Rudy Giuliani mluví otevřeně o praní špinavých peněz.

Jednomu maně vyvstává v hlavě kacířská myšlenka, že tohle mediální běsnění vůbec není o Trumpovi… Jeden by se chtěl zeptat například Ladislava Mňačka!

 

Newsletter