Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Slušný český PMI: Výroba roste nejvíc od května 2014

AKTUZALIZOVÁNO – Českému zpracovatelskému sektoru se daří. Zlepšení podnikatelských podmínek v dubnu svědčilo o rychlejším růstu objemů výroby i nových zakázek. Inflace cen vstupů i výstupů mezitím během měsíce zpomalila, ale v kontextu historických měřítek byla stále vysoká. Zaměstnanost vzrostla vyšším tempem než je jeho dlouhodobý průměr a obchodní důvěra dosáhla druhé nejvyšší úrovně od ledna 2016. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit.

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR v dubnu ale stagnovaly. Index PMI zůstal na úrovni 57,5 bodu.  Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby.

Růst výroby zrychlil nejvíce za téměř tři roky, přičemž aktuální řada růstu trvá již devět měsíců. Účastníci to připsali větší poptávce od domácích i zahraničních klientů. Dubnová data signalizovala osmý měsíc nepřetržitého růstu nové práce. Nové zakázky vzrostly nejrychleji od května 2014. Kromě toho, že se zvýšil objem přijatých zakázek celkem, vzrostl také zájem ze zahraničí, a to nejrychlejším tempem za 27 měsíců. Hlášení účastníků vyšší exportní zakázky připsala rostoucí poptávce z trhů Evropy a USA.

„Silný růst prvního čtvrtletí roku 2017 podle výsledků PMI v dubnu pokračoval. Další expanze výroby a nových zakázek jsou v souladu s předpovědí společnosti IHS Markit, která na rok 2017 hovoří o 4,4% růstu průmyslové produkce,“ uvedla Sian Jones, ekonomka u společnosti IHS Markit a autorka zpravodaje.

Dodala, že exportní zakázky vzrostly nejvíce od ledna 2015 i přesto, že koruna po skončení intervencí posílila. Lepší představu o tom, jak ukončení kurzovního závazku výkon exportu ovlivní, přinesou květnové výsledky.

Podle ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy je příznivé, že hodnoty v rámci eurozóny průměr výrazně zvyšují sousední země, Rakousko a zejména pochopitelně Německo. Hodnoty indexu v obou zemích aktuálně převyšují úroveň 58 bodů, což je společně se Švédskem řadí k premiantům v rámci EU. „Probíhající ekonomické oživení eurozóny a potažmo EU má na českou průmyslovou výrobu blahodárný vliv. Optimistické vyhlídky českým průmyslníků tak dále sílí, ačkoli si uvědomují potenciální úskalí nadcházejícího vývoje, zejména růst cen vstupů, jako je železo, ocel nebo měď, a rostoucí mzdové tlaky pramenící z kritického nedostatku vhodných pracovních sil,“ dodal Kovanda.

Newsletter