Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Výsledky firem, ekonomika? Zapomeňte. Investice řídí politika

Brexit, Trump a francouzské prezidentské volby. Tři klíčové politické události, které hýbou trhem mnohem více, než kdy byli investoři a podnikatelé zvyklí. Podle prohlášení ekonomů pro agenturu Bloomberg, investoři značně podceňují reálné hospodářské výsledky ekonomik a firem.

Podle odborníků na evropský trh se investoři moc spoléhají na politické události a málo se soustředí na hospodářské výsledky, které v současnosti ukazují známky růstu. Například v pondělí se v Německu ukázalo, že zakázky v průmyslu se dostaly na své dvou a půlroční maximum. V rámci současného trendu však investoři tento impuls nevzali jako příliš silný podnět.

„Investování do evropských aktiv nikdy nebylo složitější,“ uvedl makroekonom Algebris Investment Alberto Gallo. „Potenciální investoři jsou sice vybaveni sofistikovanými makroekonomickými modely, ale chybí jim důvěra v evropskou politickou situaci. Proto se mnoho z nich úplně stahuje z evropských trhů,“ dodal. Gallo a skupina Algebris však prý do této skupiny nepatří. Místo toho se soustředí právě na tržní příležitosti, kterých je na trhu mnoho.

Britský létající koberec se zhodnocením +45 %. Poletí dál?

Jedním z nejzajímavějších ukazatelů, jak politika ovlivňuje trhy, jsou dluhopisové výnosy. Výnos německého a francouzského desetiletého dluhopisu se v pondělí dostal na svůj největší rozdíl od roku 2012. To hned poté, co kandidát na francouzského prezidenta Francois Fillon oznámil, že bude pokračovat v jeho prezidentské kampani. Ukazatel rozdílu výnosu těchto bondů je docela přesným obrazem politických turbulencí, kdy se při nejpřekvapivějších politických událostech projeví volatilnější úrok francouzského dluhopisu.

Boj o prezidentství Francie: Le Penová a Macron vyložili své karty

„Politický risk je v podstatě hlavním faktorem, který řídí evropské trhů,“ potvrdil ekonom UniCredit Marco Valli. Podle jeho slov je ale strach z velkých výkyvů v portfoliu na místě, i přestože pravděpodobnost dalšího zvratu v některých z evropských voleb je menší než 50 procent.

Newsletter