Islámský stát a finance: Zásah uštědřily nálety i ropa

Úspěšné nálety západních mocností a pokles cen ropy. Právě tato kombinace pomáhá odříznout Islámský stát od tolik potřebných příjmů. „Nálety jsou úspěšné, to jeden z důvodů, proč jsme svědky snížení produkce ropy ISIS ze 110 tisíc barelů denně na 40 tisíc barelů denně,“ poznamenává Amrita Sen, vedoucí ropná analytička Energy Aspects.

Po pátečních teroristických útocích v Paříži a po potvrzení, že pád ruského letadla na Sinaji způsobila bomba a poté, co se ukázalo, že za oběma útoky stojí Islámský stát, zintenzivnily USA, Francie a Rusko nálety na pozice militantní skupiny v Iráku a Sýrii. Klíčové cíle byly hlavní zdroje příjmů ISIS, tedy ropná pole, vozidla používaná pro přepravu ropy, muniční sklady, velitelská centra a obchodní cesty, používané hlavně k přepravě zbraní a ropy. Spojené státy začátkem tohoto týdne uvedly, že zničily přes 100 nákladních vozidel.

Agentura Reuters odhaduje, že Islámský stát ovládá více než 60 ropné procent produkce v Sýrii a přibližně 10 procent v Iráku. V říjnové zprávě z roku 2014 odhaduje se, že tato militantní skupina celkově produkovala až 120 tisíc barelů denně, což představuje příjmy ve výši 2 až 4 milionů dolarů denně.

Od loňského roku se však cena ropy na světových trzích propadla – ze 114 dolarů za barel na zhruba 44 dolarů za barel ropy Brent. I to ovlivnilo příjmy Islámského státu. „Na vrcholu měl ISIS pod kontrolou produkci asi 100 – 110 tisíc barelů denně. To bylo ale v létě roku 2014. Nyní, a zejména v kombinaci s leteckými údery, je to méně než 50 tisíc barelů za den. Myslíme si, že je to asi 40 tisíc barelů denně. Něco z produkce pravděpodobně musí používat pro svou vlastní spotřebu, zbytek vyváží, ale s cenami ropy kolem 40 dolarů za barel nedosahují z daleka takových příjmů, jako loni v létě.“

Objevily se zprávy, že ISIS ropu prodává na černém trhu a to dokonce zpět syrskému režimu v čele s Bašárem Asadem. Další zprávy také naznačovaly, že ISIS pašuje ropu do Turecka, tedy do země, s kterou také bojuje. Amrita Sen tyto možnosti připouští. „Nějaká ropa do Turecka pašována byla. Turecko ji nemuselo kupovat, prostě jen mohlo dojít k smíchání s jinými dodávkami.“

Newsletter