Důvody vzkříšení ruské ekonomiky? Zbraně a ropa

Jak se zdá, Rusko se po dvou dekádách vymanilo z nepříjemné hospodářské recese. Pomohly mu vojenské zásahy a hlavně růst ceny ropy. Ovšem, aby se neřeklo, tak i zbrojení za vlády Vladimira Putina.

Je opravdu Rusko mimo nebezpečí recese? Pravděpodobně ano. Přestože tamní statistický úřad nevydal oficiální výsledky čtvrtletních změn HDP od roku 2015, revidovaná data ruské centrální banky ukazují, že HDP bylo v plusových číslech (viz graf níže). Jedním z důvodů, proč produkt rostl, je i zbrojení za vlády Vladimira Putina. Agentura Bloomberg uvedla, že je největší od doby studené války.

„První data roku 2017 ukazují, že Rusko čeká v letošním roce další ekonomické vzkříšení. Větší průmyslová aktivita už v lednu byla pravděpodobně podpořena silnějším rublem, nižší inflací a lepší domácí poptávkou,“ uvedl ekonom ING v Moskvě Dimitrij Polevov.

Ropa a co dál?

Hlavním důvodem vzkříšení ruského hospodářství je přirozeně ropa. Regulace těžby organizace OPEC z listopadu minulého roku Rusku díky vyšším cenám prospívá. Ruská federace už tak v těžbě dokonce předběhla i Saúdskou Arábii a stala se tak největším těžařem černého zlata na světě. V roce 2016 činily příjmy z prodejů ropy a zemního plynu 40 % všech příjmů ruské velmoci. Ropa však není jediným odvětvím, které přispívá k současnému růstu…

„Mnohé sektory mimo energetiku byly v roce 2016 příjemným překvapením. Pro strukturální změny ekonomiky je růst ostatních segmentů v dlouhodobém horizontu mnohem důležitější, než je zvýšení cen a produkce ropy,“ uvedl analytik Danske Bank Vladimir Mikhlashevsky.

Rusko nám bude v energetice vládnout příštích 20 let

Jak Rusko ovlivňují sankce?

Všichni ruští politici uvádí, že jejich země už je na sankce „zvyklá“ a může tak bez problému fungovat. Pozitivní zprávou pro Rusko je v tomto směru Trumpova zahraniční politika, která by mohla sankční problémy utlumit. Podle ekonomů dotazovaných agenturou Bloomberg by mohl rubl po snížení sankcí posílit o pět až deset procent. HDP by se rovněž zvýšilo, a to dle průzkumu asi o dvě desetiny procenta v letošním roce a o půl procenta v tom příštím.

Podle šéfky ruské centrální banky Elviry Nabiullinové je třeba přistoupit k reformním krokům. V opačném případě se obává, že růst může činit maximálně 1,5 – 2 %, což není to, čeho chce Putin dosáhnout. Ruský prezident proto pověřil ministra hospodářství Maxima Oreškina, aby připravil plán na zrychlení růstu. Hlavním cílem by mělo být vyrovnání tempa růstu ruské a světové ekonomiky do roku 2019.

Nejbohatší muž planety? Vladimír Putin

Newsletter