Deset let modrého ptáka neb jak šel čas na Twitteru

V pondělí tomu bude přesně deset let, co světlo světa spatřila jedna z nejznámějších sociálních sítí Twitter. Co je potřeba o společnosti vědět a jaké byly jejé hlavní historické mezníky? To se dozvíte v následujícím souhrnu.

Co je dobré o Twitteru vědět?

Twitter je bezplatnou službou, jejímž prostřednictvím si uživatelé mohou sdělovat vzkazy ve zprávách o délce do 140 znaků. Společnost má přes 320 milionů aktivních uživatelů, kteří posílají 500 milionů zpráv denně. Asi 254 milionů uživatelů žije mimo Spojené státy. Světová sociální síť Facebook má pro srovnání asi 1,5 miliardy uživatelů.

Firma Twitter má 3900 zaměstnanců a sídlí v San Francisku. Po celém světě má 35 poboček. V roce 2013 firma vstoupila na newyorskou akciovou burzu.

U zrodu služby obecně označované jako mikroblog stáli zaměstnanci americké internetové firmy Odeo Jack Dorsey a Biz Stone. Ve svém počátku měl Twitter sloužit k tomu, aby lidé mohli jednoduše komunikovat s ostatními prostřednictvím mobilů, odtud i omezení délky zpráv. První pokusnou zprávu Dorsey odeslal 21. března 2006, ale zpočátku byla služba pouze pro zaměstnance firmy. Až 15. července téhož roku byl nový komunikační kanál nabídnut všem pod názvem Twitter, jenž vychází z anglického slovesa tweet, tedy pípat.

Zásadní okamžik?

Zásadním okamžikem pro rozšíření služby byl na jaře 2007 filmový a hudební festival South by Southwest v americkém Austinu. Na frekventovaných místech tehdy Twitter nechal rozestavit velkoplošné obrazovky, na něž bylo možné poslat svůj vzkaz. O poněkud exhibicionistickou atrakci byl mezi návštěvníky festivalu velký zájem, který přetrval i po skončení akce.

Jak firma hospodaří?

Twitter od svého vzniku nikdy nevykázal zisk. V loňském roce firma prodělala 521 milionů dolarů, v roce 2014 to bylo 577 milionu. Roční obrat, který pokrývá hlavně reklama, loni činil 2,2 miliardy dolarů, v roce 2014 to bylo 1,4 miliardy.

Jaký je informační rozsah?

Twitter za deset let změnil způsob informování o událostech. Některé zprávy se jeho prostřednictvím šíří rychleji než u klasických médií. Například oznámení o smrti nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina si mohli lidé nejdřív přečíst právě na Twitteru, stejně jako informaci o nouzovém přistání letadla na řece Hudson uprostřed New Yorku v lednu 2009. Twitter sloužil jako komunikační kanál také například při událostech takzvaného arabského jara nebo při různých protestech v Íránu.

Jak moc je Twitter oblíbený?

Twitter se stále potýká s menším zájmem lidí, než by očekával. Kvůli tomu se do čela Twitteru vrátil loni v říjnu spoluzakladatel podniku Jack Dorsey. Cena akcií Twitteru se však od jeho návratu snížila téměř o polovinu kvůli obavám, že se podniku navzdory novým službám nedaří výrazněji rozšiřovat uživatelskou základnu. Letos v lednu pod jeho vedením Twitter opustili čtyři

Twitter v ČR

V ČR se Twitter, na rozdíl od sociální sítě Facebook, dosud příliš nerozšířil, ačkoli i zde počet jeho uživatelů roste. Podle odhadů odborníků se dnes počet českých uživatelů Twitteru pohybuje kolem 300.000, u Facebooku jsou to asi čtyři miliony. Prvním českým uživatelem Twitteru byl podle serveru klaboseni.cz a dalších zdrojů mladý muž, který používá přezdívku @maestorm. Zaregistroval se jen pár týdnů po vzniku Twitteru.

„Tweetují“ hvězdy showbyznysu i politici

Ze známých osobností má na Twitteru účet třeba Jaromír Jágr, kterého sleduje 259.000 lidí, nebo tenistka Petra Kvitova (304.000 lidí). Na Twitteru jsou i čeští politici, s vysokou sledovaností, asi 197.000, se může pochlubit například ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Účty politiků ale někdy bojují s parodickými verzemi nebo s útoky hackerů. Největší pozornost v nedávné době vyvolalo nabourání twitterového účtu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), na kterém se koncem loňského roku objevily komentáře vyzývající k nenávisti vůči uprchlíkům. Falešné příspěvky na twitteru odkazovali na nacionalistický web White Media, který publikoval pracovní i soukromé zprávy z jeho e-mailu.

Nejsledovanější účet na světě má v současnosti zpěvačka Kate Perryová, jejíž účet sleduje 84 milionů lidí. Na druhém místě je kanadský zpěvák Justin Bieber, jehož sleduje 77 milionů lidí – „followerů“. Následuje americká zpěvačka Taylor Swiftová (72 milionů) a americký prezident Barack Obama (71 milionů).

Tweetují tedy všichni. Běžní lidé, politici, sportovci i celebrity. Co všechno se za posledních deset let na Twitteru odehrálo?

„Právě jsem založil Twitter“

@jack, 21. března 2006

První zpráva z Twitteru, kterou napsal jeho spoluzakladatel Jack Dorsey. Ve stejný den poslal pozvánku na sociální síť svým kolegům.

„Zatčen“

@jamesbuck, 10. března 2008

Americký student James Buck zprávou na Twitteru takto oznámil svoje zatčení úřady během demonstrace v Egyptě. „Followeři“, tedy lidé sledující jeho účet, kontaktovali americké velvyslanectví a další organizace se žádostí o pomoc, což nakonec vedlo k Buckově propuštění.

„Je tu letadlo na řece Hudson. Jsem na trajektu a jdu vyzvednout lidi. Je to šílené.“

@jkrums, 15. ledna 2009

Uživatel Twitteru Janis Krums, který byl očitým svědkem nouzového přistání letadla na řece Hudson uprostřed New Yorku, tuto událost také vyfotografoval mobilním telefonem.

„Z oběžné dráhy: Start byl úžasný. Cítím se ve skvělé kondici, hodně pracuji a užívám si nádherné výhledy, životní dobrodružství začíná!“

@astro_mike, 12. května 2009

Astronaut Mike Massimino poslal první tweet z vesmíru.

„Takže mi bylo řečeno důvěryhodnou osobou, že zabili Usámu bin Ládina. Zatraceně skvělé.“

@keithurbahn, 2. května 2011

Ex-poradce bývalého ministra obrany Donalda Rumsfelda Keith Urbahn byl podle některých expertů pravděpodobně prvním, kdo referoval o zabití teroristy Usámy bin Ládina. Ještě před ním ale napsal na svůj twitterův účet bin Ládinův soused a počítačový konzultant Suhajb Athar aniž by ještě věděl, kdo je ve skutečnosti jeho soused: „Nad Abbottábádem (pákistánské město, kde byl bin Ládin zabit – pozn. ČTK) se vznášejí vrtulníky, velmi neobvyklé“.

„Další čtyři roky“

@BarackObama, 7. listopadu 2012

Americký prezident Barack Obama takto tweetoval své vítězství v loňských prezidentských volbách, zprávu doplnil fotografií, na které se objímá se svou manželkou Michelle. Jeho tweet se stal nejcitovanějším na světě.

„Drazí přátelé, rád se s vámi spojuji prostřednictvím Twitteru. Děkuji za vaši štědrou odezvu. Ze srdce vám všem žehnám.“

@Pontifex, 12. prosince 2012

Bývalý papež Benedikt XVI. se připojil na Twitter a poslal svůj první tweet.

 

Newsletter