Jaké volby mohou přilít olej do žhavého evropského dění?

Brexit, největší příliv uprchlíků od druhé světové války, teroristické útoky, narůst populismu, další bankovní krize, mohlo by se pokračovat ještě dále… Krize zmítají Evropskou unii a zatím se neobjevují náznaky zlepšení. USA, nejsilnější spojenec Evropy, prožívají bouřlivé (před)volební klání, Turecko zažívá chaos, a ruský prezident Vladimir Putin vše sleduje z vedlejší koleje. Do toho všeho vstupuje velmi slušné množství voleb a to ještě letos na podzim. V roce 2017 jdou k volbám země, které tvoří asi 40 procent hospodářství EU. Které volby mohou mít největší dopad podle agentury Bloomberg ještě letos?

Volby v Meklenbursku-Předním Pomořansku a Berlíně – 4. a 18. září

Vydělá populistická anti-imigrantční Alternativa pro Německo na nedávných  útocích a posílí tak opozici vůči Angele Merkelové a jejímu „boji“ s uprchlickou krizí? Vyhlídky AFD jsou nejlepší v Meklenbursku-Předním Pomořansku, do kterého patří i domácí volební obvod kancléřky Merkelové. Další východní stát, Sasko-Anhaltsko, dalo straně AFD v březnu více než 24 procent hlasů.

Merkelová slibuje, teroristy a imigranty prý Němci zvládnou

Chorvatské parlamentní volby – 11. září

Chorvati budou volit podruhé v necelém roce. V červnu se rozpadla vratká koalice vzniklá z voleb listopadových. Příští administrativa bude muset dále bojovat s deficitem a s dvouletým neúspěšným zotavováním se z recese.

Krajské volby ve španělském Baskicku – 25. září

Po volbách se baskičtí nacionalisté pravděpodobně vrátí do Madridu s žádostí o více peněz a posíleni, čímž dále zatíží ústavní model, který se usilovně snaží zvládnout národní rozdělení a separatistické tlaky z Katalánska. Průzkumy naznačují, že baskičtí nacionalisté zůstanou největší stranou, strana Podemos by mohla obsadit třetí místo.

Italské referendum – říjen nebo listopad

Italové budou hlasovat o plánu Renziho Demokratické strany o přijetí nejvíce ambiciózní vládní reformy za poslední desetiletí – možnost ukončit nestabilní koalice tím, že odstraní schopnost horní komory parlamentu svrhnout vlády. Celkový počet senátorů by se měl snížit o dvě třetiny.

Červencový průzkum Euromedia ukázal, že proti plánu je až 35 procent Italů, podporuje jej 29 procent a 18 procent je nerozhodnutých. Pokud Renzi prohraje, zavázal se, že rezignuje. Z toho by mohlo mít prospěch Hnutí Pět hvězd, které podporuje referendum o členství Itálie v eurozóně.

Rakouský prezidentské volby – 2. října

Krajně pravicová Svobodná strana Rakouska bude mít další šanci získat nejvyšší úřad poté, co soud zneplatnil prezidentské volby z 22. května. Průzkumy naznačují, že klání bude těsné.

Maďarské referendum – 2. října

Premiér Viktor Orbán svolal referendum o tom, zda by EU měla nařizovat Maďarsku přijímat migranty bez souhlasu parlamentu. Orban se postavil proti jakémukoliv plánu EU v přemisťování žadatelů o azyl v rámci bloku. Oslabí jeho pozice? 

České krajské volby – 7. a 8. října

Krajské volby v České republice otestují premiéra Bohuslava Sobotku, respektive to, jakou  má kontrolu nad svou sociálně demokratickou stranou. Špatný výsledek by mohl oživit vnitřní pokusy vyhnat Sobotku a nahradit jej více euroskeptickým sociálním demokratem. Sobotkově straně šlape na paty strana miliardáře a ministra financí Andreje Babiše, která odmítá zvýšenou integraci v EU a členství ČR v eurozóně.

 

Litevské parlamentní volby – 9. října

Vládnoucí Sociální demokraté jsou stále v průzkumech na čele. Populisté ani opozice však nezůstávají pozadu. Červencové prohlášení Donalda Trumpa, že Litva, jako člen NATO nestojí za to chránit před ruským útokem, pokud neplní finanční závazky, by mohlo národ polarizovat.

V4 chce vyslat do Pobaltí v roce 2017 rotační jednotku

Rumunské parlamentní volby – listopad nebo začátek prosince

Rumuni budou hlasovat o náhradě současné technokratické vlády. Získá většinu sociálně demokratická strana bývalého premiéra Victora Ponta? V sázce je druhý nejrychlejší ekonomický růst EU a fiskální zdraví země s již schválenými daňových škrty a zvýšením mezd. Vztahy EU a NATO nejsou na pořadu dne – všechny strany jsou přesvědčeny o pozitivech obou členství.

V roce 2017 čekají Evropu holandské parlamentní volby, francouzské prezidentské volby, britské regionální volby, další německé regionální volby a také německé parlamentní volby. Jak zamíchají děním na Evropské scéně? Kolik politického rizika na trhy přinesou? Tyto otázky již nyní hýbou Evropou a nejen jí.

 

Newsletter