(Ne)intervenující švýcarská centrální banka. A co 1,08 EURCHF?

To, že švýcarská centrální banka opustila intervenční režim, neznamená, že už neintervenuje…

Mnozí z Vás si dobře vzpomínají na leden 2015. Švýcarská centrální banka (SNB) tehdy nečekaně ukončila intervenční režim na franku, prostřednictvím kterého tři roky bránila jeho posílení pod hranici 1,20 za euro. I přesto, že byla oficiální „hranice“ prolomena, vývoj posledních měsíců naznačuje pokračování intervencí. Obranná linie se však posunula, a to k 1,08 franku za euro.

Byť zástupci SNB svou pokračující aktivitu na devizových trzích nikdy nepotvrdili, podle analytického týmu Bank of America a UBS hovoří vývoj kurzu za vše. Během posledních šesti měsíců frank celkem čtyřikrát atakoval úroveň o deset procent nižší oproti dřívějšímu intervenčnímu závazku na 1,20 EURCHF, přičemž pokaždé byl pozorován následný odraz, neboli opětovné oslabení švýcarské měny.

Vyjma vývoje samotného kurzu potvrzuje spekulace o pokračujících intervencích i stav devizových rezerv SNB. Podle agentury Bloomberg se tato položka díky nákupu eur zvýšila od ledna 2015, kdy dosahovala 498 miliard dolarů, až na rekordních 630 miliard. Banka se tak sice snaží bránit zpevňování domácí měny, jež by švýcarskou ekonomiku poškodilo z hlediska její exportní stránky, na druhou stranu se tak sama vystavuje nebezpečí náhlých kurzových změn. Fakt, že SNB i nadále pokračuje ve skupování zahraničních měn, je poměrně paradoxní, jelikož to byl právě argument strachu z „nekontrolované expanze“ bilanční rozvahy , který stál u samotného intervenčního „exitu“.

Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally

„V případě švýcarské centrální banky existuje nadále trvající politický tlak kritizující objem peněz, který je využíván ke stabilizaci domácní měny,“ řekl pro Bloomberg David Kohl, šéf FX oddělení ve společnosti Julius Baer. „S pokračujícími intervencemi hromadí SNB eurová aktiva, která by v případě dalšího posílení franku ztratila část své aktuální hodnoty.“

Neoficiální intervenční režim tak ze švýcarského franku udělal během posledních šesti měsíců jednu z nejméně volatilních hlavních měn. Před ní už se nachází pouze dánská koruna, která je díky pokračujícím (oficiálním) zásahům centrální banky pevně ukotvená k hranici 7,43 EURDKK.

Švýcarská centrální banka vykázala za tři čtvrtletí rekordní zisk

Budoucnost? Nejistá

V lednu 2015, ihned poté, co SNB ukončila intervenční režim, frank během několika minut skokově posílil o více jak 30 %. Dnes, když veškeré důkazy poukazují na nové intervenční pásmo, hrozí, že se tento scénář bude opakovat, a to i s veškerými dopady na ostatní trhy.

Centrální banky se „nafukují“ nejrychleji za posledních 5 let

„Osobně nevěřím, že je hranice 1,08 EURCHF udržitelná, jelikož SNB může reagovat na pohyby eura v podstatě kdykoliv,“ řekl Thomas Flury hlavní měnový stratég banky UBS. „Ostatně, nejlépe jsme to viděli v lednu 2015. Pokud centrální banka brání intervenční pásmo příliš dlouho, dopad jeho prolomení může být poměrně krutý, a to nejen z hlediska domácí měny, ale i všech ostatních.“

I přesto však Flury předvídá, že se frank do konce roku udrží kolem úrovně 1,08 EURCHF. Bank of America oproti tomu sází na oslabení až k 1,09 za euro, což odpovídá mediánu 55 předpovědí, které sleduje agentura Bloomberg. Žádný z dotazovaných analytiků však nečeká, že by se sledovaný měnový pár navrátil zpět k původní intervenční hranici na 1,20 EURCHF.

Návratu zpět k hodnotám před lednem 2015 naopak „fandí“ sám guvernér SNB Thomas Jordan. Podle něj je švýcarská měna stále nadhodnocená, a proto by se nebránil například dalšímu osekání hlavní úrokové sazby hlouběji pod aktuální stav na -0,75 %.

 

Newsletter