Venezuelský ropný guru nad propastí. Blíží se default?

Venezuelská státní společnost PDVSA stojí doslova nad propastí. Hlavní těžař ropy a zemního plynu se dlouhodobě potýká s problémem nedostatku finančních prostředků, který mají na svědomí měsíce extrémně nízkých cen ropy. Byť se situace ropného trhu evidentně lepší, PDVSA nemá vyhráno. Stále totiž nedisponuje dostatkem hotovosti, kterou bude v dohledné době nutně potřebovat.

V tomto směru je řeč především o dluhopisech splatných v roce 2017. Vzhledem k absenci volných prostředků by jejich vyplacení mohlo firmu přiblížit k defaultu. Z toho důvodu byl navržen dluhopisový swap, prostřednictvím kterého by věřitelé držící cenné papíry splatné v příštím roce vyměnili tyto instrumenty za jiné s maturitou v 2020. Výnos těchto instrumentů by měl dosahovat 8,5 %, přičemž jejich „podkladem“ mají být akcie americké „dcery“ Citgo Petroleum spadající po PDVS.

Pravdou však je, že zájem o tento swap projevilo pouze pár investorů. Poslední „deadline“ byl v pondělí, ovšem ani ten nesplnil očekávání firmy. Z toho důvodu byl onen „soudný den“ PDVSA posunut (celkově již potřetí) na pátek 21.10.2016, a to opět aniž by došlo na zrušení nastavených podmínek.

K tomu, aby byl swap uskutečněn, je totiž potřeba souhlasu investorů, kteří drží více jak 50 % hodnoty „posouvaných“ dluhopisů splatných v roce 2017, která činí 5,3 miliardy dolarů.

„První krůček správným směrem“ aneb Írán si stejně dělá, co chce

„Pokud swap neproběhne, PDVSA se během příštího roku dostane do ještě větších problémů,“ přepisuje server S&P Global Platts slova Francisca Monaldiho, experta na energetický sektor Latinské Ameriky z Baker Institute for Public Policy. „Dle mého názoru je tohle ta hlavní věc, které se vedení venezuelské firmy nejvíce bojí.“

Raul Gallegos, analytik firmy Control Risk, je zase přesvědčen, že prvotní podmínky nastaveného swapu nebyly vůbec atraktivní. I přesto, že došlo na jejich upravení, zájem investorů je stále mizivý.

„Pokud se ceny ropy udrží na vyšších úrovních, PDVSA by se mohla udržet ještě do příštího roku, ačkoliv to bude opravdu těžké,“ míní Gallegos. „Na základě aktuálních podmínek ropného trhu jsme tak přesvědčeni, že případný default letos ještě nepřijde.“

Přejde Putin od slov k činům? Má cenu věřit v OPEC?

Celková produkce ropy zažívá v případě Venezuely dlouhodobý pokles. Z úrovní kolem 2,36 milionů barelů za den z roku 2014 se podle posledních dat OPEC propadla na 2,09 milionů ze září 2016. V návaznosti na to, a na pokles cen ropy, patří jihoamerická země k jedním z největších zastánců zmrazení těžby černé komodity. Tento krok by totiž dokázal výrazně přispět k záchraně PDVSA, ne-li samotného státu.

Newsletter