Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Česká ekonomika frčí na spotřebě, nepomohly gripeny

AKTUALIZOVÁNO – Česká ekonomika rostla v loňském 4. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu meziročně o 1,9 procenta. Podle předběžného odhadu to bylo jen 1,7 procenta. Mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,4 procenta. Také zde je zlepšení vůči prvním odhadu, který uváděl růst o 0,2 procenta.

Růst české ekonomiky na konci loňského roku mírně zrychlil. Růst byl podpořen zejména rostoucí spotřebou domácností a zahraniční poptávkou.

„Záporně se na meziročním růstu HDP promítl pokles tvorby hrubého fixního kapitálu, který byl způsoben především vysokou srovnávací základnou z roku 2015, kdy se dočerpávaly prostředky z evropských fondů předchozího programového období a zároveň byl prodloužen pronájem letounů Gripen. Naproti tomu čerpání z nového období má zatím spíše pomalejší náběh i v důsledku problémů při posuzování dopadů infrastrukturních staveb na životní prostředí,“ uvedl analytik skupiny Roklen Jaromír Gec.

Analytička Raiffeisenbank Monika Junicke očekává, že letos česká ekonomika zrychlí své meziroční tempo růstu na 2,7 %. „Kromě růstu domácí a zahraniční poptávky po českých produktech, bude ekonomický růst podpořen znovuobnovenou investiční aktivitou v soukromém i ve veřejném sektoru,“ uvedla analytička.

Stabilní tempo růstu české ekonomiky v 1. čtvrtletí letošního roku podle ní naznačují i předstihové indikátory, které dosahují vysokých hodnot. Index nákupních manažerů za únor se nachází na své nejvyšší úrovni od roku 2011 a indikuje tak solidní růst českého průmyslu v příštích třech měsících.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) vzrostla ve 4. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 1,6 %. Dařilo se zpracovatelskému průmyslu, tradičně díky výrobě automobilů a navazujícím odvětvím, výrobě elektrických přístrojů a zařízení a také díky obnovení výkonu chemického průmyslu. Výkonnost zpracovatelského průmyslu vzrostla mezičtvrtletně o 0,6 % a meziročně o 4,7 %.

Na straně poptávky byly ve 4. čtvrtletí klíčovými faktory růstu HDP rostoucí spotřeba domácností a zahraniční poptávka.

HDP za loňský rok byl o 2,3 procenta vyšší než v roce 2015. Stejně jako v posledním čtvrtletí byly hlavními faktory růstu spotřeba domácností a zahraniční poptávka. Spotřeba domácností přispěla k růstu HDP 1,1 p.b. a zahraniční poptávka 1,2 p.b. Investiční aktivita naopak po celý rok k růstu nepřispívala.

Newsletter