Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Ministr Mládek: Ať stát koupí OKD přes firmu Diamo za korunu

AKTUALIZOVÁNO – Odkoupení černouhelné společnosti OKD, která se loni dostala do insolvence, státním podnikem DIAMO, a to za jednu korunu. Právě to navrhuje vládě ministerstvo průmyslu a obchodu v dokumentu, který na základě vládního usnesení předkládá do meziresortního připomínkového řízení.

Smyslem nabídky je podle ministerstva zabránit opakování stejného příběhu, který se již v OKD odehrál. Jeho podstatou byla snaha soukromého vlastníka maximalizovat výnosy pro sebe a náklady spojené s útlumem dolů a uvolňováním pracovníků OKD přenést na bedra státu. Současně jde o reakci na požadavek managementu OKD, jenž od státu požadoval další finanční podporu.

„Doufám, že tato nabídka nebude jedinou. Velmi bych si přál, aby se objevily další plnohodnotné návrhy na odkup OKD od seriózních investorů, kteří se postarají nejen o pokračování těžby, zaměstnanosti v regionu a uspokojení věřitelů, ale zajistí i řádný útlum po ukončení těžby. Existence takovéto nabídky by samozřejmě byla optimálním řešením,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Nabídka převzetí závodu OKD státním podnikem DIAMO má však zamezit nejen opakování historie naznačené výše, ale zároveň udržet celý proces útlumu těžby pod kontrolou a minimalizovat s tím související náklady pro stát.

Návrh na odkoupení těžební společnosti OKD státním podnikem Diamo za jednu korunu, jak ho dnes představil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), je podle ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše nesmysl a mrhání peněz daňových poplatníků. Jde o populistický návrh související s blížícími se volbami, řekl ČTK.

„Potom, co stát prodal OKD pod cenu a nečinně přihlížel, jak bylo OKD vytunelováno, tak teď přichází kolega Mládek s návrhem, který by stál daňové poplatníky další peníze,“ uvedl.

Babiš zopakoval, že OKD by měl koupit privátní investor. „Proces prodeje probíhá, tak nechápu, proč se ho kolega Mládek snaží narušit,“ uvedl.

Insolvenční správce už prodal přes polovinu majetku firmy VOKD

Rozhodnutí o dalším osudu těžební společnosti OKD je v rukách věřitelského výboru, kterému do 12. dubna letošního roku musí představenstvo OKD předložit reorganizační plán. Jeho součástí by mělo být východisko na základě podaných nabídek potenciálních investorů. Případný nesouhlas věřitelů s reorganizačním plánem by vedl k vyhlášení konkursu.

Věřitelé přihlásili soudu pohledávky vůči OKD za více než 23 miliard korun, insolvenční správce však pohledávky za více než 17 miliard korun popřel. Firma OKD se zase přidala k likvidaci své mateřské firmy NWR Plc s pohledávkou zhruba 22,7 miliardy korun, ovšem i s velmi malou nadějí, že něco získá, protože jediným větším majetkem NWR bylo právě OKD.

Poslanci opět jednali o privatizaci OKD, kritizovali Sobotku

Kromě to už OKD podalo žalobu na NWR NV a jejího tehdejšího spolumajitele Zdeňka Bakalu, mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku po nich žádá více než 24,5 miliardy korun. NWR Plc vznikla, když NWR do té doby působící jako NWR NV v Nizozemsku změnila v roce 2011 registraci svého sídla do Velké Británie.

V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje okolo 11 tisíc lidí. Jedním u úsporných opatření bude útlum ztrátového Dolu Paskov, v němž skončí těžba letos 31. března. Další doly mají být utlumovány postupně až do roku 2023.

Newsletter