Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Goldman Sachs: Jděte do firemních dluhopisů. Krátkodobě

V době, kdy se očekává růst úrokových sazeb, nejsou pro mnohé korporátní dluhopisy velkým lákadlem. Goldman Sachs je nicméně vnímá jako atraktivní a předpovídá jim slušný výkon – ovšem pouze v krátkodobém horizontu. „Výnosový diferenciál mezi americkými a evropskými dluhopisy by spolu se silnějším dolarem měly řídit poptávku po amerických úvěrech,“ uvedla ve zprávě Goldman Sachs. „Ziskový potenciál v amerických dluhopisech s vysokým výnosem je s ohledem na nedávnou volatilitu spreadů atraktivní. Volatilita byla způsobena zčásti nižšími cenami ropy a měla by se zase zmenšit.“ Výnosy z dluhopisů se pohybují vzhledem k cenám inverzně.

Goldmani upravili tříměsíční doporučení pro korporátní dluhopisy z „neutral“ na „overweight“. V ročním horizontu však zůstávají „underweight“, tedy radí firemní dluhopisy v portfoliu „podvážit“. Očekávají, že rostoucí výnosy budou mít v delším období negativní vliv na zisky.

Krátký vs. dlouhý horizont

Od Fedu se všeobecně očekává, že ještě v průběhu letošního roku v rámci „normalizace“ měnové politiky přistoupí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb. Analytici očekávají, že jakmile Fed se sazbami pohne, ceny dluhopisů klesnou.

V krátkodobém horizontu však Goldmani tipují, že se trhu korporátních bondů bude dařit a oproti Evropě jsou mírně „overweight“ i na amerických investičních dluhopisech. V Asii dává banka před investičními dluhopisy přednost dluhopisům s vysokým výnosem. Na trhu čínských nemovitostí je však banka opatrná.

I přes obavy z rostoucích úrokových sazeb jeví investoři o dluhopisové fondy zájem. Podle údajů Jefferies nainvestovali do podílových dluhopisových fondů a do fondů obchodovaných na burze (ETF) v tomto roce asi 95 miliard dolarů. Z toho 15,4 miliardy dolarů šlo do fondů s dluhopisy s vysokým výnosem. Pro srovnání, v roce 2014 šlo do dluhopisových fondů podle údajů EPFR Global zhruba 150,6 miliardy dolarů.

Je na místě optimismus?

Manažeři fondů však příliš optimističtí nejsou. Podle březnového průzkumu Bank of America – Merrill Lynch je zhruba 57 procent z nich v tomto segmentu „underweight“. Průzkum dále zjistil, že long pozice na americké dluhopisy s vysokým výnosem byla považována za třetí nejvíce „přeplněný“ obchod, po dlouhé pozici na dluh zemí evropské periferie a long pozici na dolarové obchody v USA.

Někteří investoři však u cen dluhopisů nečekají velkou rally a to zejména poté, co tento segment trhu nabral před spuštěním kvantitativního uvolňování ze strany Evropské centrální banky. „Úvěroví investoři výrazně rozšířili dlouhé pozice v očekávání implementace tohoto programu, čímž zvyšovali možnost, že rally před uvedením ztratí na dynamice,“ poznamenali v poznámce Citigroup.

Ovšem je zde i nějaký ten důvod k optimismu. V momentě, kdy Fed s úrokovými sazbami pohne, nemusely by mít dluhopisy tak obrovský hit. „Náznaky jsou povzbudivé. Pokud by měl mít pohyb úrokových sazeb ze strany Fedu na úvěrový trh negativní důsledky, budou spíše menší,“ dodala Citigroup. „Na druhou stranu to neznamená, že se spredy US dluhopisů investičního stupně prudce nezvýší. Podle nás je však daleko více pravděpodobné, že se sprady budou i nadále obchodovat v rozmezí 10 – 15 bazických bodů, tedy v rozmezí, ve kterém se pohybují v posledních několika měsících.

Newsletter