Medvědí sázky na UBS či Nestlé odhalují trauma franku

Investoři, kteří testovali švýcarské akcie, se setkali s jedněmi z nejhorších akciových výnosů v rámci rozvinutého světa. Tradeři očekávají, že se situace dál zhorší. Švýcarský index (SMI) letos ztratil deset procent a sledoval tak většinu rozvíjejících se trhů. Investoři zesílili ochranu proti dalším poklesům na nejvyšší úroveň od roku 2012. Největší prostředky vynaložily švýcarské firmy Nestlé, Syngenta a UBS Group.

Šestnáct měsíců poté, co Švýcarská národní banka ukončila devizové intervence na franku, dopadají na soukromý kapitál vedlejší efekty. Země se vyhnula recesi a firmy se pokusily omezit výdaje, řekl šéf tradingu německé MPPM Guillermo Hernandez Sampere. Dodává, půvab Alp vybledl, alespoň pro zahraniční investory. Tamní firmy nemají kvůli záporným úrokovým sazbám hotovost a stále silný švýcarský frank výrazně poškozuje vývoz.

Rok od konce intervence na franku. Čas na šampaňské?

Švýcarská národní banka přes tři roky pomocí intervencí na měnových trzích udržovala kurz franku nad hodnotou 1,2 za euro, ukončila je v lednu 2015. Příliš silný kurz měny totiž ohrožoval konkurenceschopnost švýcarské ekonomiky. A jelikož švýcarský frank je po staletí vnímán jako bezpečná pevná měna, investoři k němu během finanční krize a krize eurozóny začali silně tíhnout, což tlačilo kurz měny stále víc nahoru.

 

 

„Na akciích můžete vydělat, ale riziko ztráty na měně je příliš vysoké, pokud nejste dostatečně zajištěn, což přináší vyšší náklady,“ podotkl Hernandez Sampere. Počet medvědích opcí se na SMI zvýšil na téměř 420 tisíc, což je o 61 procent více než býčích smluv.

Investoři opustili akcie navzdory tomu, že se mohou zdát zajímavé vzhledem k záporným sazbám, které přinášejí dluhopisy. Odliv největších fondů obchodovaných na burze zesílil, nyní klesá páté čtvrtletí v řadě. To je nejdelší série nejméně od roku 2013.

Rozehrají Švýcaři nové kolo intervencí?

I když frank letos vůči euru oslabil, stále se obchoduje nad úrovní, kterou stanovila centrální banka. Mezitím frank posílil vůči americkému dolaru, což ovlivnilo nejen vývoz do USA, ale i do Hongkongu, jehož měna je vázána na dolar. Vývoz švýcarských hodinek vykázal v letošním prvním čtvrtletí největší pokles od roku 2009, a to především kvůli propadu ve Spojených státech a Číně. Akcie Swatch letos spadly o 13 procent a míří k třetí roční ztrátě v řadě.

Od doby ukončení intervencí prezident švýcarské centrální banky Thomas Jordan tvrdil, že nastavení měnové politiky bylo správné. I když se švýcarská ekonomika na konci roku vrátila k růstu, zůstává měna stále silně nadhodnocená, poznamenal. „Švýcarský frank je stále velmi silný ve srovnání s úrovněmi před rokem 2015, pro investory je to důležitější než obranářství burzy. Frank nemůže oslabit, pokud bude přetrvávat tolik nejistot,“ míní John Plassard z Mirabaud Securities.

Newsletter