Europoslanec: Pětina rozpočtu na řešení klimatu? To je ambiciózní cíl

Evropská unie se jako jeden ze světových lídrů v řešení environmentální problematiky rozhodla stanovit jasné politické závazky a hodlá využít 20 procent svého rozpočtu za období 2014 – 2020 na opatření v oblasti klimatu, jež by přispěly ke zmírnění klimatických změn a dopadů. Jde o závazek, kterým se EU zavázala přispět k Pařížské úmluvě.

„Stanovený 20% závazek je skutečně velmi ambiciózní a vyžaduje konkrétní strategii, měřitelné cíle a akční plány, které by definovaly roli jednotlivých politických oblastí,“ upozornil během jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je zpravodajem k tomuto tématu.

„Z auditu Evropského účetního dvora vidíme, že za účelem splnění tohoto cíle bylo dosaženo pokroku, ale existuje reálné riziko, že nedojde k jeho naplnění,“ dodal Zdechovský.

Problém vidí především ve dvou věcech. Zaprvé chybí jasný plán, jak chce EU zapojit jednotlivé rozpočtové oblasti a není zpracováno vyhodnocení dopadů a efektu (tzv. impact assessment) potvrzující, do jaké míry k tomu mohou tyto oblasti přispět. Zadruhé je cíl ohrožen také nevhodným užíváním koeficientů, jež měří dopad evropských výdajů v oblasti klimatu, což přirozeně zvyšuje riziko celkového nadhodnocení těchto výdajů.

Zdechovský dále upozornil na to, že z dat poskytovaných Evropskou komisí není možné vyhodnotit, jaký reálný dopad mají opatření financovaná z EU na boj s klimatickými změnami. „Bez těchto informací postrádáme představu o tom, jakým způsobem se EU podílí na boji se změnami klimatu, potažmo jak se podílí na jejich vytváření. To samozřejmě podlamuje přidanou hodnotu vytyčeného 20% cíle,“ poznamenal.

Newsletter