Tsipras a jeho NE radikálnímu snížení důchodů. Nabízí alternativu

Od roku 2010 zažili řečtí důchodci snížení důchodů už celkem jedenáctkrát. S největší pravděpodobností jej mohou čekat i podvanácté. Tsiprasova vláda se drží zuby nehty, když dlouhodobě bojuje proti velkým a náhlým škrtům, především v oblasti penzí. Jaké je její alternativní řešení?

Komplikace v jednání o dalším záchranném balíčku pro nejzadluženější jihoevropskou zemi pokračují. Věřitelé tlačí na Tsiprasovu vládu, aby vypracovala plán na další snížení důchodů výměnou za peníze z rozpočtu EU.

Opatření by se mělo týkat celkem 2,7 milionu obyvatel pobírajících důchod. Toto číslo dosahuje více než čtvrtiny všech obyvatel státu, i proto se vláda snaží prosadit pouze postupné snižování penzí. Věřitelé naopak navrhují razantní úspory hned od počátku roku 2019. S tím ale Tsipras nesouhlasí. Hlavním důvodem je podle agentury Bloomberg fakt, že rok 2019 je rokem volebním, tudíž by navrhované třicetiprocentní škrty mohly být pro jeho stranu fatální.

Řecké banky opět vysychají

Radikální úspory by uštědřily další velkou ránu starším obyvatelům. V poslední době se už zvýšily poplatky za pojištění, daňové výhody pro nízkopříjmové obyvatele pak byly naopak zmenšeny. Obě opatření už citelně snížila kupní sílu důchodců, přičemž další by dle řecké vlády mohlo být kritické. Jak moc?

„Už téměř nejsem schopen zaplatit základní výdaje. Do teď jsem byl ještě nějak schopen platit účty i daně, ale nevím, jak dlouho to ještě vydržím,“ přepisuje Bloomberg slova athénského penzisty Spirose.

Řecko, dle očekávání evropských politiků, v pátek nesplní další mezní termín předložení plánu úspor. Nervozita věřitelů se tak stupňuje. Největší obava je ta, že pokud se obě skupiny na zavedení škrtů po roce 2019 nakonec dohodnou, nová vláda zvolená v ten samý rok by je nemusela dodržovat, jelikož nebude signatářem dohody.

Čeká nás další horké řecké léto?

Tlak se stupňuje, ekonomická situace vyostřuje

Společně s Evropskou unií tlačí na rychlou dohodu i Mezinárodní měnový fond. Jejich návrh počítá s úsporami ve výši 1,8 miliardy euro, případně jednoho procenta HDP. Řecko dává na důchody celkem 13,3 procenta HDP, což je maximum v EU.

Lednový průzkum zjistil, že se 49 procent řeckých domácností spoléhá na důchod jako na primární zdroj příjmu. Další škrty se tak staly velmi citlivým tématem, jelikož jedním z charakteristických rysů je i podpora mladých nezaměstnaných v rodině. Nezaměstnanost mladých Řeků se pohybuje nad 40 %.

Stále stejný scénář: Řecko (opět) na hraně dluhové krize

Newsletter