Brexit – a co bude dál?

Co znamená brexit  pro ekonomiky a trhy? A jak se mohou investoři vypořádat s tržní volatilitou těsně po referendu, aniž by přitom ztratili ze zřetele dlouhodobé cíle? Na tyto otázky odpověděli investiční experti z řad Fidelity Investment.

Charles McKenzie, Head of Fixed Income

V době před referendem finanční trhy všeobecně počítaly s tím, že Velká Británie v EU zůstane. Výsledek, který jsme se dozvěděli v pátek ráno, byl proto pro mnohé velkým překvapením. Počáteční reakcí byly výrazné změny cen a kurzů vzniklé na základě vidiny nadcházejících politických a ekonomických problémů, kterým bude muset čelit Velká Británie i Evropa, přičemž obzvláště bouřlivý byl vývoj měnových kurzů.

Pád libry by mohl vést k určitému tlaku na vzestup britské inflace. Rovněž i vyhlídky na hospodářský růst jsou poměrně temné, což se do poklesu libry také promítlo. Bank of England se proto bude snažit věnovat pozornost zejména podpoře růstu, a proto se bude snažit udržovat sazby na nízké úrovni, případně je ještě dále snižovat. To by mohlo celou situaci stabilizovat. Obavy z vyšší inflace by však mohly vést k vyšším výnosům z dlouhodobých vládních obligací.

Americký Federální rezervní systém se projevil již před referendem umírněněji a tržní očekávání se odpovídajícím způsobem zpětně promítla do cen, přičemž se s padesátiprocentní pravděpodobností do konce tohoto roku očekává vzestup sazeb. Ačkoliv Fed i nadále předpokládá vyšší úrokové sazby, další zvýšení přijde pravděpodobně až později, protože centrální banka s ohledem na vysokou volatilitu zvolila opatrnou strategii. V úvahu je třeba brát také růst amerického dolaru, který posílil díky tomu, že slouží jako útočiště pro bezpečné investice. Silnější dolar má na americkou ekonomiku stejný dopad jako přísnější měnová politika a mohl by být jedním z důvodů, proč Fed nebude s dalším zvyšováním sazeb pospíchat.

Jelikož v blízké době nemůžeme očekávat konec politické nejistoty, bude řada lidí investovat do vládních dluhopisů a dalších bezpečných instrumentů. Britské trhy již nyní započítávají k cenám vládních dluhopisů snížení úrokové sazby Bank of England v rozsahu 25bp. Britské vládní dluhopisy jsou již předmětem silných nákupů, podobně jako německé dluhopisy, zatímco o bondy menších zemí tak velký zájem nebyl. Volatilita zůstane vysoká po celou řadu měsíců, jelikož dosud není jasné, jaké budou všechny politické důsledky osudného referenda.

Investoři by tak neměli ztrácet nervy a měli by si uvědomit, že ačkoliv opatrný přístup je stále namístě a že z krátkodobého hlediska bude pravděpodobně pokračovat úprk investorů do bezpečných investic, z dlouhodobého hlediska bychom se měli poohlížet po kreditním trhu, zejména v investičním stupni. Jelikož stále více vládních dluhopisů nabízí investorům záporné výnosy, měli bychom se poohlédnout po lepším zhodnocení v oblasti firemních dluhopisů. 

Dominic Rossi, Global CIO of Equities

Důsledky referenda vedoucího k odchodu Británie z EU jsou dvojí – ocitli jsme se uprostřed ekonomického a politického šoku. Podle mého názoru bude ten politický větší než ekonomický.

ekonomického hlediska očekáváme pomalejší růst ve Velké Británii i v Evropě, což se nyní projevuje v podobě poklesu akciových trhů. V průběhu tohoto roku a i v tom příštím navíc očekáváme, že se Británie propadne do slabší recese. Závažnější důsledky však budou mít politická rizika, která se nyní vynořují po celém světě a jejichž důsledkem bude nižší zhodnocení. Výsledek vyvolá dominový efekt politického rizika. Ať se jedná o americké volby v letošním roce nebo francouzské volby v příštím roce, investoři budou daleko opatrnější.

Jsme svědky divoké reakce trhů, které před referendem vývoj příliš dobře neodhadly. Je možné, že to jen tak neskončí; až se usadí prach a vytvoří se nové pevné body, tak i potom bude pravděpodobně docházet k dalšímu oslabování libry vůči dolaru i euru.

Investoři by měli věnovat pozornost především kvalitní diverzifikaci. To znamená, že by měli udržovat rovnováhu mezi librovými a nelibrovými aktivy. Vhodným instrumentem pro uchování hodnoty jsou rovněž dluhopisy. Je třeba mít rovněž na paměti, že vedle toho existují obrovské a finanční nesmírně silné nadnárodní společnosti, které nabízejí investorům určitou ochranu.

My investoři v takových velmi složitých dobách obvykle nakupujeme cenné papíry kvalitních společností, které bychom chtěli vlastnit, a které jsou nyní k mání za nižší cenu. Z krátkodobého hlediska však trhy zůstanou volatilní, proto je třeba postupovat opatrně.

James Bateman, Head of Portfolio Management, Fidelity Solutions

Výsledky referenda vnesly mezi trhy značnou nejistotu. V následujících dnech a týdnech (a možná i déle) bude jeho dopad pravděpodobně pociťován ve všech třídách aktiv. Zvýšená volatilita pak bude patrná po celém světě.

Výsledky politických událostí jako je tato, jsou nedílnou součástí života investora, a proto je třeba mít na paměti, že z dlouhodobého hlediska se vyplatí neztrácet v těžkých dobách nervy: impulzivní prodávání nebývá tou nejlepší strategií v reakci na politické události. Nesmíme zapomínat, že každá třída aktiv reaguje na takovou situaci jinak, a proto je důležité mít dobře diverzifikované portfolio s rozložením prostředků do řady různých aktiv. To pomůže zmírnit volatilitu. V dobách iracionálních a extrémně silných reakcí trhů je nejrozumnější chovat se racionálně. Volatilita je pro investory dvousečnou zbraní – ačkoliv z krátkodobého hlediska je nejistota negativní, nabízí rovněž atraktivní příležitosti.

Ačkoliv krátkodobé reakce budou pokračovat, základní obrázek evropské a britské ekonomiky se přes noc nezmění a zkušení investoři dokáží těchto hromadných výprodejů šikovně využít. Pochopitelně po korekcích, jichž jsme na trzích nyní svědky, je také důležité nezvyšovat ztráty způsobené tím, že bychom na tuto událost reagovali zbrkle. Teprve čas ukáže, jak se situace vyvine. Vládní zásahy nebo kroky centrální banky jsou pouze dva příklady dalších binárních výsledků, jichž jsme a ještě budeme svědky. Je proto důležité postupně a v reakci na nové informace upravovat portfolio.

Není to první ani poslední událost na světě, která vyvolala (a vyvolá) politickou nejistotu. Podle mého názoru se právě v těchto situacích ukáže význam kvalitního profesionálního řízení aktiv. Právě v těchto chvílích jsou zde k dispozici profesionální investiční experti, kteří dokáží investorům poradit, jak dosáhnout větší stability a inteligentní diverzifikace.

Newsletter