Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Češi mají o hypotéky stále zájem. Dokonce větší, než v dubnu

AKTUALIZOVÁNO – Úrokové sazby u hypoték v květnu pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší, než v dubnu. Do banky si pro hypoteční úvěr přišlo 10 334 klientů.

Zájem o úvěry je tedy stejný jako v březnu a dubnový propad byl jen drobným výkyvem. Stejně jsou na tom i objemy. V květnu si lidé sjednali hypotéky celkem za 21,155 miliard korun, což je o 3,5 miliardy více než v dubnu a zhruba stejně jako březnu.

„Průměrné úrokové sazby se prozatím usadily na hladině okolo dvou procent, kde by mohly nějakou dobu vydržet. Některé banky dokonce korigují předchozí zvyšování sazeb úvěrů do výše 80 procent hodnoty nemovitosti, kde nejsou limitovány doporučením ČNB,“ uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Za celý letošní rok už banky uzavřely 47 335 smluv o hypotečním úvěru v celkovém objemu za 96,3 miliardy korun. I když tedy hypotečním trhem zmítají změny, lidé se pravděpodobně obávají vyšších úrokových sazeb a dalšího zpřísnění podmínek pro zřízení hypotéky.

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Ekospolu Evžena Korce hypoteční trh v letošním druhém čtvrtletí výrazně ovlivňují zásahy ČNB, která komerčním bankám nakázala výrazně zpřísnit poskytování hypoték. Úvěry na bydlení proto v návaznosti na tento krok výrazně zdražily a po zahájení platnosti přísnějších pravidel také klesl počet sjednaných hypotečních úvěrů. Tento stav ale bude pouze přechodný, protože všechny indicie mluví pro další růst.

„Jednak je to neustále rostoucí česká ekonomika a také historicky nejnižší nezaměstnanost. Lidé, kteří jsou prakticky neustále informováni o ekonomickém růstu a dostatku pracovních míst, nemají obavy z budoucnosti a rádi nakupují nemovitosti i za cenu velkého zadlužení. Co na tom, že cena nových bytů kvůli jejich nedostatku na trhu neustále roste, když hypotéky jsou stále tak dostupné,“ upozornil Korec. Dodal, že druhý faktor svědčícím pro očekávané pokračování hypotečního růstu představují paradoxně sami centrální bankéři. Respektive jejich zatím neúspěšný boj o ještě větší pravomoci.

Nový lídr hypotečního trhu

Česká spořitelna se v prvním čtvrtletí letošního roku stala se třetinovým podílem hypoték lídrem hypotečního trhu. Po dlouhých osmi letech tak z trůnu sesadila Hypoteční banku. Česká spořitelna se navíc rozhodla trhu navzdory zlevnit hypoteční úvěry. Ostatní banky se přiklánějí spíše ke zdražování.

Česká spořitelna nově snížila úrokové sazby u hypoték s pěti, osmi a desetiletou fixací, a to o 0,2 procentního bodu. Pětiletou a osmiletou fixaci si tak zájemci o hypotéku mohou pořídit se sazbou 1,99 procenta a desetiletou od 2,09 procenta. Akce se týká hypoték do 80 procent hodnoty zástavy nemovitosti a platí pro smlouvy uzavřené do 9. července 2017.

Problémy bankám činí hlavně 15 procentní limit poskytnutí hypoték se zástavou 80 – 90 procent. Čerpání hypotéky tedy některé banky přesouvají na další čtvrtletí. mBank například již na konci května odložila čerpání hypotečních úvěrů s vyšší jak 80 procentní hodnotou zástavy nemovitosti na červenec.

Banky momentálně nesmí poskytnout úvěry nad 90 procent zástavní hodnoty nemovitosti. Navíc podíl poskytnutých hypoték se zástavní hodnotou mezi 80 – 90 procenty nesmí překročit 15procentní podíl bankou poskytnutých hypoték.

ČNB možná také získá ještě větší pravomoc v omezování hypoték. Ale ne hned. Návrh zákona totiž nenachází podporu v koaliční radě, a jeho přijetí se tak zřejmě odloží do příštího volebního období.

Poslanci se snaží zmírnit požadavky České národní banky a navrhují, aby banky mohly půjčovat pět procent z objemu nových hypoték bez ohledu na nová pravidla místo tří procent. Nechtějí také omezit refinancování.

Podíl problémových hypoték v Česku klesl ke konci března na 1,9 procenta. ČNB přesto z obav z rostoucích cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení opět zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték a zaměřila se na poskytovatele úvěrů a další úvěry poskytnuté klientovi současně s hypotékou.

Newsletter