Další články

Iracionální exuberance: Deset katalyzátorů šílených trhů

V roce 1996 použil tehdejší předseda Federálního rezervního systému Alan Greenspan ve svém projevu poprvé pojem „iracionální exuberance“ odkazující na schopnost investorů vyhnat svým nadšením ceny aktiv vysoko nad jejich fundamentální hodnotu. Jak ve své stejnojmenné knize (v češtině vyšlo pod názvem Investiční horečka) vzpomíná nobelista Robert Shiller, po tomto nevinném projevu začaly padat akciové indexy v Německu, Japonsku, Hongkongu i ve Velké Británii. Tato zpětně úsměvná historka jen…

Knihovna z Harryho Pottera? Matrix? Jak vypadá sklad Alzy?

Celková užitná plocha 23 tisíc metrů čtverečních. To je zhruba jako tři a půl fotbalových hřišť pro mezinárodní zápasy. Na 80 tisíc položek, jednotlivé kusy ve statisících. To vše ukrývá velkosklad e-shopu Alza.cz v Horních Počernicích. Co je klenotem skladu? Kdy nastane pro zaměstnance totální špička? Serveru Roklen24 to prozradil ředitel logistiky Alza.cz Jan Klička.

Katolická církev jako impact investor

Katolická církev a instituce s ní spojené kontrolují mnoho miliard dolarů. Některé se investují, aby přinášely zisky, některé se dávají na dobročinné projekty. Tyto dvě aktivity byly dosud oddělovány, ale za pontifikátu papeže Františka začínají splývat. A tzv. impact investing, tedy investice s cílem vydělat peníze a činit dobro zároveň, začíná nabývat na důležitosti, píše ekonomický magazín The Economist.

Láska k rodné zemi? Za home bias stojí asymetrie informací

Oproti neoklasické ekonomii, která má za svého hrdinu dokonale racionálního člověka ekonomického, mají behaviorální ekonomové o konzistenci lidského rozhodování značné pochybnosti. Lidé se občas nechovají racionálně nejen při nákupech v obchodě, ale i ve světě financí. Hovoří se například o tzv. home bias, který popisuje tendenci investorů zaměřovat se ve značné míře pouze na domácí aktiva. Je to ale opravdu tak jednoduché?

Novější články Další články

Roklen Talk

Investice

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.