Jarní prázdniny a dovolená na horách: pouze desetina lyžařů na českých sjezdovkách má správné pojištění

Chystáte se s dětmi přes jarní prázdniny vyrazit na hory? Ať už máte v plánu lyžovat v tuzemském středisku nebo v zahraničí, nezapomeňte si sjednat vhodné cestovní pojištění obsahující zejména odpovědnost za škody způsobené jiným osobám. To je například v italských Alpách od loňského roku povinností.

Mít jasně promyšlené, jakým aktivitám se na své zimní dovolené plánujete věnovat, je alfa a omega. Pokud si sjednáte základní balíček cestovního pojištění, je totiž velká pravděpodobnost, že vám nebude krýt například některé zimní rizikové sporty.

„Lidé si často uzavřou pojistku bez toto, aniž by si důkladně prostudovali celé pojistné podmínky a v případě nějaké nehody jsou pak rozčarováni, co všechno jejich smlouva obsahuje za výluky. Toto je tedy opravdu nutné si dopředu ohlídat. Jedná se zpravidla o částky v řádech stokorun, které nám mohou ve finále ušetřit stovky tisíc až miliony korun,“ upozorňuje Ondřej Vacek, produktový specialista portálu Top-Pojištění.cz, který je obchodní značkou společnosti Ušetřeno s.r.o.

Z dat této společnosti dále vyplývá, že pouze 60 % klientů na srovnávači zaškrtne, že jede vykonávat specificky zimní sporty, což je v podstatě nutnost. „Měli bychom si dát pozor na to, že u některých pojišťoven i běžné lyžování není zahrnuto mezi obvyklými sportovními aktivitami. Ačkoli se to tak může zdát, není to pravidlem a je tedy potřeba být v tomto ohledu trochu erudovaný,“ dodává Ondřej Vacek.

Jaké pojištění si sjednat na české sjezdovky?

V případě, že vyrážíme na hory do zahraničí, pojištění už takřka neopomínáme. Jinak je tomu ale v rámci tuzemských zimních dovolených, kdy si lidé neuvědomují, že plnění odpovědnosti, storna a podobně může stejně tak vzniknout i na našem území.

Běžná lékařská péče, transport nebo zásah horské služby – v rámci tuzemských lyžařských středisek by nám na všechny tyto služby mělo stačit zákonné zdravotní pojištění. Horší situace však nastává v případě dalších následků úrazu jako například pracovní neschopnosti či dokonce těch trvalých, kterými může být třeba invalidita.

„Čechům lyžujícím v českých střediscích v zásadě doporučuji pojistit se minimálně na dvě základní rizika. V prvé řadě je o pojištění odpovědnosti a úrazové pojištění. Vzhledem k cenám pojištění bych však volil komplexnější varianty, kde jsou kryta i například zavadla a součástí bývá i právní ochrana, což se může hodit v případě sporu s osobou, která vám způsobí škodu,“ říká Ondřej Vacek.

Doporučení na závěr: myslet na pojištění v předstihu se vyplácí

„Očekávám, že stejně tak jako v předchozích letech, i letos v červnu cena cestovního pojištění poroste. Tedy pokud už máte naplánovanou letní dovolenou, je jistě na místě sjednat si její pojištění s předstihem,“ uzavírá Ondřej Vacek.

Cestovní pojištění by mělo obsahovat:

  • Úrazové pojištění: zejména pak obsahující trvalé následky nebo úmrtí
  • Pojištění léčebných výloh: od lékařského ošetření, hospitalizaci, případné operace, zdravotnický materiál a léky až po zásah horské služby.
  • Pojištění odpovědnosti za škody způsobené jiným osobám: obsahem by měla být škoda způsobená nejen na zdraví například po srážce s jiným lyžařem, ale i škoda způsobená na majetku. V italských Alpách je dokonce od ledna 2022 povinné a na každé sjezdovce musíte být schopni se jím prokázat.
  • Asistenční služby: mít možnost obrátit se na někoho 24 hodin denně, kde vám v českém jazyce poradí, jaké zdravotnické centrum využít, vede dohled nad průběhem léčení nebo pomůže s případným prodloužením pobytu je jistě velkou pomocí v jakékoli nenadále situaci.
  • Pojištění rizikových sportů: Ať už jedete lyžovat, na snowboard nebo si chcete užívat jízdu na běžkách mimo vytyčené trasy, často se stane, že pojišťovna zařadí tyto aktivity mezi výluky z plnění. Je tak nutné mít všechny plánované aktivity zahrnuté v rámci cestovního pojištění.
  • Pojištění zavazadel: v případě škody na osobních věcech a lyžařském vybavení. Doporučuje se i v rámci těch zapůjčených.
  • Pojištění zrušení zájezdu: pokud se chcete vyhnout storno poplatkům v případě zrušené dovolené.

Portál Ušetřeno.cz, který patří do skupiny ČSOB, umožňuje spotřebitelům si snadno a rychle vybrat nejen z různých finančních produktů včetně půjček a hypoték či spoření, ale také pomáhá ušetřit na plynu a elektřině nebo na mobilních službách. Stačí vyplnit krátký dotazník a poradci Ušetřeno.cz spočítají nejvýhodnější nabídku každému klientovi na míru a pomohou vše zařídit.

Newsletter